Kansere Çareyi Koreden Getirdi 

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kansere Çareyi Koreden Getirdi 
Güney Kore’de endoskopik rezeksiyon konusunda eğitim alan Adnan Menderes Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Altay Kandemir, bu yöntemle erken evredeki mide ve bağırsak kanserine yakalanan 40 hastayı başarılı şekilde tedavi ederek sağlığına kavuşturdu.  

Aydın’da birçok yeni tedavi yöntemlerini uygulamasıyla dikkat çeken ADÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği’nde erken evredeki mide ve bağırsak kanserlerinin tedavisi için yeni bir yöntem uygulanmaya başlandı. Güney Kore’de geliştirilen 'endoskopik rezeksiyon' yöntemiyle ameliyatsız olarak gerçekleştirilen operasyonla hastalar kısa sürede sağlığına kavuşturuluyor. Türkiye’de sadece birkaç merkezde yapılabilen bu yöntem, Ege Bölgesi’nde sadece ADÜ Tıp Fakültesi’nde uygulanıyor. 
  Güney Kore’de Korea Üniversity College Of Medicine Gastroenteroloji Endoskopi Bölümü Klinik Şefi Prof. Dr. Hoon Jai Chull’dan endoskopik rezeksiyon konusunda eğitim alan ADÜ Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Kliniği’nde görevli Yrd. Doç. Dr. Altay Kandemir, Japonya ve Güney Kore’de yaygın kullanılan bu endoskopik yöntemlerle erken evre mide ve kolon kanserinde tedavi başarısının yüzde 95'in üzerinde olduğunu söyledi. 
  "HASTA KONFORU ÇOK YÜKSEK"
  Endoskopik rezeksiyon yöntemiyle kanserli dokunun, yaklaşık 45 dakikada özel bıçaklar yardımıyla organa zarar verilmeden çıkartıldığını kaydeden Kandemir, “Hasta konforu çok yüksek olan bu ileri endoskopik metotlar sayesinde, hasta kısa sürede taburcu edilebiliyor ve kısa sürede normal hayata dönebiliyor. Ege Bölgesi’nde sadece ADÜ Hastanesi’nde uygulanan bu yöntemle 40 hastayı başarılı bir şekilde tedavi ederek sağlığına kavuşturduk” dedi. 
  ERKEN EVRE KANSERE ÇARE 
  Endoskopik yöntemin ameliyata göre avantajlarını anlatan Yrd. Doç. Dr. Kandemir, "Son zamanlarda geliştirilen ileri endoskopik tedavi yöntemleri üniversite hastanemizde cerrahi operasyona gerek kalmaksızın endoskopik olarak çıkarılması mümkün. Bu yeni yöntemler sayesinde, poliplerin kansere dönüşmesi de engellenirken derine inmemiş, erken evre yüzeysel mide ve kolon kanserleri de çıkartılabiliyor. Böylece cerrahi bir operasyonlara gerek kalmadan hastaların tedavisi mümkün olabiliyor” diye konuştu. 
  HASTALAR KISA SÜREDE TABURCU OLUYOR 
  Endoskopik yöntemin iki farklı şekilde uygulandığını ifade eden Kandemir, “Tümöral yapı, ilk iki katman ile 3. katmanın 1/3 yüzeysel kısmını geçmemişse, ameliyata gerek kalmadan artık endoskopik olarak çıkartılabiliyor. Endoskopik mukozal rezeksiyon yöntemi ile tümörel doku 2 santimin altında ise özelleşmiş metalik kement-halka ile yakalanarak elektrik akımı ile kesiliyor. Bu yönteme endoskopik mukozal rezeksiyon denilmektedir. Tümoral dokunun çapı 2 santimetrenin üzerinde ise bu durumda endoskopik mukozal rezeksiyon yöntemi kullanılamamaktadır. Onun yerine yükseltilmiş tümörel dokunun altına iğne şeklindeki bıçaklarla girilmekte, elektrik akımı ile önce çevresi, sonra da alt kısmı kesilerek, doku tek parça halinde çıkartılmaktadır" ifadelerini kullandı. 

 

Yollar Bozuk, Acarlar İsyandaÖnceki Haber

Yollar Bozuk, Acarlar İsyanda

Ceviz Görevi BıraktıSonraki Haber

Ceviz Görevi Bıraktı

Yorum Yazın

CHP Nazilli’de Kazım Turanlı aday oldu
Nazilli Belediye Meclisi olağanüstü toplandı
Tuncay Ayas, kıyak iddialarını yalanladı
Kaymakam Yalçın’dan, Sağlam’a ‘hayırlı olsun’ ziyareti
Nazilli’de aralıklarla 3 gün elektrik kesilecek
NAZENDER’den engelliler okuluna mutfak atölyesi
CHP’li Bülbül’den Cumhurbaşkanlığı’na ek bütçe sorusu
Takmaklı’lar 2 sene sonra Uğur’da
‘Hacı Süleyman Efendi Ödülü’ sahibini buldu
Su samuru kaza kurbanı

Başka haber bulunmuyor!