Nazilli’de Milli Mücadele dönemi anlatıldı 

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Nazilli’de Milli Mücadele dönemi anlatıldı 
Nazilli Türk Ocağı, Milli Mücadele’nin 100. yılı vesilesiyle bir konferans düzenledi. Konferansta Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Sümer Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürü Doç.  Dr. Ercan Sepetçioğlu, Milli Mücadele dönemini anlattı.  

Nazilli Türk Ocağı’nda Milli Mücadele’nin 100. yılı vesilesiyle bir konferans düzenlendi. Siyasi parti temsilcileri, Türk Ocağı üyeleri ve üniversite öğrencilerinin katıldığı konferansta Adnan Menderes Üniversitesi Sümer MYO Müdürü Doç. Dr. Ercan Sepetçioğlu konuşma yaptı. Sepetçioğlu konuşmasında, ilk olarak Osmanlı Devleti'ni 1. Dünya Savaşı'na getiren etkenleri anlatırken, Mondros Mütarekesi, işgaller dönemi sürecini aktardı. 
  MİLLİ MÜCADELE SÜRECİNİ ANLATTI 
  7 Mayıs 1919’da Batı Anadolu’nun işgale uğradığını anlatan Sepetçioğlu, “Bu bölgede çoğunluk Müslümandır. 15 Mayıs’ta İzmir ve ardından Batı Anadolu işgale açık hale gelir. İşgallere karşı yurdun çoğu yerinde mitingler düzenlenir, protestolar yapılır. 19 Mayıs’ta Mustafa Kemal Paşa Samsun’a 9. Ordu Müfettişi olarak çıkar. 9. Ordu Mondros gereği silahlarını teslim etmesi gerekirken teslim etmemiştir” dedi. 
  NAZİLLİ KONGRESİ'Nİ ANLATTI 
  Pontus Devleti'nin kurulması için direniş çıkmasını önlemek amacıyla Mustafa Kemal Paşa’nın müfettiş olarak bölgeye gönderildiğini ifade eden Sepetçioğlu, “Halkı sükunete davet etmesi gerekecektir. Fakat o, kafasındaki kurtuluş planını devreye sokar. Samsun’dan sonra Anadolu’daki yoluna devam eder. Milli kongreler düzenlenir. Bu kongrelerden biri de Nazilli’de düzenlenen ve 3 kez yapılan Nazilli Kongreleridir. Bu kongrelerde adeta bu bölgede bir hükümet mekanizması inşa edilmiştir. Halk bilinçlendirilir. 1919 yılı, Türk milleti için bu açılardan değerlendirildiğinde uzun bir yıldır” dedi. 

 

Bozdoğan’da tasarruf tedbirleri sürecekÖnceki Haber

Bozdoğan’da tasarruf tedbirleri sürecek

Ankara’daki Aydınlılar konserde buluştuSonraki Haber

Ankara’daki Aydınlılar konserde buluştu

Yorum Yazın

Özgen Türker özür diledi
Nazilli’de 27 bin 500 öğrencinin karne heyecanı
Nazilli’de Zeynep Dizdar coşkusu
Kayran Ortaokulu öğrencileri projelerini sergiledi
Nazilli’de liseli gençlerden alkışlanacak hareket
Nazilli’de protokol kuralları anlatıldı 
Nazilli’de kiraz bereketi 
“Faturanın Nazilli basınına kesilmesi tam bir talihsizlik”
Nazilli'de işgaliye ücretinin arttırılmasına tepki
“Nazilli Belediyespor'a sahip çıkacağız”

Başka haber bulunmuyor!