‎Sokak sakinlerinden imece usulü iftar geleneği

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
‎Sokak sakinlerinden imece usulü iftar geleneği
Nazilli'de Altıntaş Mahallesinde bulunan esnaf ve vatandaşların imece usulü yaptığı geleneksel iftar yemeklerinden ikincisi bu yıl da büyük bir katılımla gerçekleşti.  Yaklaşık 2 bin vatandaşın katıldığı iftar yemeğinde birlik ve beraberlik mesajı veren mahalle sakinleri, Osmanlı gelenekleri arasında yer alan Ahilik geleneğini de yaşattıkları için mutlu olduklarını ifade ettiler.

Nazilli'nin Altıntaş Mahallesinde esnaflık yapan ve ikamet eden vatandaşların 2 yıl önce başlattıkları iftar geleneği bu senede mahalle sakinleri tarafından büyük ilgi gördü. Duaların okunduğu iftar etkinliğinde, iftar saati yaklaştıkça kazanların başında vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. Ramazan topunun patlamasıyla yapılan yemek duasının ardında birlik beraberlik içinde yemekler yendi. 
“ÇOK MUTLUYUZ”
Sokak sakinleri olarak 2 senedir iftar geleneğini sürdürdüklerini ifade eden mahalle esnaflarından Ayşe Konakçı; “2 yıldır bu etkinliği geleneksel olarak yapıyoruz. Mahalle esnafımız ve mahalle sakinlerimizin desteğiyle bu etkinliği yaptık. Çok mutluyuz. Yardımı ve desteği olan herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.
“HERKES MUTLU AYRILDI”
İftardan herkesin mutlu ayrıldığını dile getiren esnaf Kubilay Başaran; "Böyle bir Ramazan gününde bizimde halkımıza bir katkımız olsun istedik. Bin kişilik bir yemek hazırladık. Yoğun bir katılım olmasına ve yaklaşık bin 300 kişinin katılmasına rağmen yemekler tam geldi ve herkes mutlu ayrıldı” şeklinde konuştu.
“ÖRNEK OLMAK İSTİYORUZ”
Ahilik kültürünü yaşatmak için örnek olmak istediklerini dile getiren mahalle esnaflarından Cemile Beken Cabadağ, “Nazilli Altıntaş Mahallesi esnafları olarak birlik ve beraberliğimizi bu günde de göstermek ve insanlara faydalı olabilmek amacıyla aramızda yardım toplayarak iftar yemeğimizi gerçekleştirdik. İnşallah bundan sonra da bu etkinliğimizi sürekli halde artırarak devam edeceğiz. Osmanlı geleneğimiz olan Ahilik Kültürünü de yaşatmak ve bizden sonrakilere de örnek olmak istiyoruz” dedi.

 

NDH'den önemli başarıÖnceki Haber

NDH'den önemli başarı

Kuyucak’ta 57 bin hayvan aşılanıyorSonraki Haber

Kuyucak’ta 57 bin hayvan aşılanıyor

Yorum Yazın

Özgen Türker özür diledi
Nazilli’de 27 bin 500 öğrencinin karne heyecanı
Nazilli’de Zeynep Dizdar coşkusu
Kayran Ortaokulu öğrencileri projelerini sergiledi
Nazilli’de liseli gençlerden alkışlanacak hareket
Nazilli’de protokol kuralları anlatıldı 
Nazilli’de kiraz bereketi 
“Faturanın Nazilli basınına kesilmesi tam bir talihsizlik”
Nazilli'de işgaliye ücretinin arttırılmasına tepki
“Nazilli Belediyespor'a sahip çıkacağız”

Başka haber bulunmuyor!