ÖRKOOP

Arslanlılı gençler 400 yıllık geleneği yaşatıyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Arslanlılı gençler 400 yıllık geleneği yaşatıyor
Nazilli'nin Arslanlı Mahallesi’nde her bayram yapılan 400 yıllık keşkek geleneği bu sene de devam etti. Yoğun bir katılımla gerçekleşen gelenekte, toplam 29 kazan keşkek kaynadı.
AKGÜL OFSET

Nazilli’nin Arslanlı Mahallesi’nde 400 yıldır her bayram yapılan keşkek hayrı, bu yılda bayramın birinci günü gerçekleştirildi. Bayramın ilk günü kurulan toplam 29 kazanda, alanında usta aşçılar tarafından yapılan keşkek hayrında bu sene 500 kilo buğday, 550 kilo et kullanıldı. 29 kazanda 1 gün önceden mahallelinin ve hayırseverlerin katkılarıyla 100’den fazla kişinin emeğiyle yapılan keşkek, yaklaşık 5 bin kişiye dağıtıldı. Keşkekler bayram namazının ardından dağıtılırken, keşkek yarım saat gibi kısa bir sürede tükendi. Arslanlı Mahallesi Çarşı Camii önünde yapılan geleneksel keşkek hayrına Nazilli Belediye Başkan Yardımcısı Mert Öreroğlu, CHP Nazilli İlçe Başkanı Serkan Sevim, Nazilli Belediyesi İYİ Partili Meclis üyesi Bülent Burmaoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“TARİHİ GELENEĞİ SÜRDÜRÜYORUZ”

400 yıllık geleneği sürdürmenin gururunu yaşadıklarını ifade eden mahalle sakinlerinden emekli öğretmen Ekrem Ünlü ve Çarşı Camii İmamı Hatibi Necati Çetin; "Mahallemizde ilk önce bu hayrı belli aileler yapmaktaydı. Daha sonra mahallemizin gençleri bir araya gelip bu geleneği devam ettiriyorlar. Her yıl daha iyisini yapmak için daha çok uğraş vermektedirler. Bu geleneği nesilden nesile aktarmaya devam ediyorlar. Büyük bir özenle hazırlanan keşkeği ikram ederek, tarihi geleneği halen devam ettirmenin gururunu yaşıyoruz. 400 yıldır devam eden keşkek geleneğine her geçen gün katılım artıyor. Herkese afiyet olsun” ifadelerini kullandılar.

Kaynak:MUSTAFA TOKSÖZ

Anahtar Kelimeler:
MHP ve Ülkü Ocakları’ndan ortak bayramlaşmaÖnceki Haber

MHP ve Ülkü Ocakları’ndan ortak bayramla...

Alıcık: “Hakkımı helal etmiyorum”Sonraki Haber

Alıcık: “Hakkımı helal etmiyorum”

Yorum Yazın

Küçük kızdan büyük duyarlılık
Ev almanın tam zamanı
Ertürk tarlada işçilerle İncir topladı
Düğünde çıkan kavgada 3 yaralı
MHP Aydın’da İkizdere Barajı açıklaması
Kızılay depremzedelerin yardımına koştu
Uzun Çarşı ucuz kurtuldu
Okul birincisi mimar olacak
Milli Hakem Aldemir’e Kuyucak’ta önemli görev
Nazilli THK, 11 bin deri topladı

Başka haber bulunmuyor!