ÖRKOOP

Aydın inciri Somali’ye umut oldu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Aydın inciri Somali’ye umut oldu
Somali Tarım Okulu’nda Aydın İncir Araştırma Müdürlüğü’nden yollanan incir fidanları dikildi. Ayrıca incire benzeyen yerli bir bitkinin bulunduğu, bu bitkinin meyveleri içinde de ilek sineğine benzeyen sinekler kullanıldığı tespit edildi.
AKGÜL OFSET

İHH İnsani Yardım Vakfı'nın Aydın İl Başkanı Muhammet Akkuş, vakfın Afrika'da yürüttüğü "Sürdürülebilir Kalkınma Projeleri"nden biri olan Somali Açlık ve Kuraklık Projesi kapsamında, su kuyuları inşası, meslek edindirme kursları, çiftçi eğitim kursları, Ziraat Meslek Liseleri ve Ziraat Fakülteleri projelerini geliştirilerek uygulandığını söyledi. Akkuş bu kapsamda Somali Tarım Okulu’nda Aydın İncir Araştırma Müdürlüğü’nden yollanan incir fidanları dikildiğini, ayrıca Somali’de incire benzeyen yerli bir bitki bulunurken, bu bitkinin meyveleri içinde ilek sineğine benzeyen bir sinek türü tespit edildiğini bildirdi.

TÜRK YATIRIMCILAR BEKLENİYOR 

Deneme amaçlı dikilen incilerin dölleme, aşılama ve geliştirme çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Aydın İHH İl Başkanı Muhammet Akkuş, İHH tarafından projelendirilen programa; TİKA, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tigem, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nin katkıda bulunduğunu belirterek başta Somali olmak üzere Afrika'nın pek çok bölgesinin Türk yatırımcıları beklediğini, bu güzel hizmete aracı olmak için kendilerinin de bölgeyi ve çalışmaları anlatmaya hazır olduklarını belirtti.

Kaynak:HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler:
KAR-YAK Madencilik törenle açıldıÖnceki Haber

KAR-YAK Madencilik törenle açıldı

Şehit polisin annesi ebediyete uğurlandıSonraki Haber

Şehit polisin annesi ebediyete uğurlandı

Yorum Yazın

Nazillili Vali Civelek'in acı günü
Sevim’den görevden alınan başkanlara mesajlı destek
Naz-Naz Karşıyakalı Erdoğan’ı geçemedi
Özcan ailesinin acı günü
Çerçioğlu, Çakırbeyli Pazarı'nda vatandaşlarla buluştu 
Naz Naz'dan taraftara 'kombine' çağrısı
Nazilli, Volkswagen fabrikasına talip 
Direksiyon başında kalp krizine yakalandı
BUEK yeni başarılar için yeni döneme hazır
Küçük kızdan büyük duyarlılık

Başka haber bulunmuyor!