ÖRKOOP

Başkan Özcan, Basın Bayramı’nda gazetecilerle buluştu 

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Başkan Özcan, Basın Bayramı’nda gazetecilerle buluştu 
Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla düzenlediği kahvaltılı programda gazetecileri ağırladı. Toplantıda basının sorunları konuşuldu.   
AKGÜL OFSET

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle Tazen Restaurant’ta düzenlenen kahvaltıda gazetecileri ağırladı. Programa Başkan Özcan’ın yanı sıra Başkan Yardımcıları Mert Öreroğlu, Kadir Mutlu, Şahsettin Polat, Soner Yelkovan, Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan, Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Özmen ve basın mensupları katıldı. Başkan Özcan, programda yaptığı konuşmada halka ulaşmak noktasında basının önemine değinerek gazetecilerin bayramını kutladı.  
  “BASINA OLAN BORCU AZALTTIK”
  Sansüre karşı olduğunu belirten Özcan, “Gazeteciler bize en çok ekonomik sorunlardan yakınıyorlar. Basın kuruluşlarına Nazilli Belediyesi olarak imkanlarımız dahilinde destek veriyoruz. Eski dönemden kalan gazetelere olan 285 bin liralık borçları 60 bin civarına indirdik. Tüm gazetelere adil davranmaya çalışıyoruz. Ekonominin durumu da malum, dikkatli ve hesaplı olmak durumundayız. Göreve geldiğimizde belediyenin 102 milyona yakın borcu vardı. Biz bu borcun üç ay içinde hiç yeni borç yapmadan 8 milyon 630 bin liralık kısmını ödedik” dedi. 
  BASIN VE İNTERNET YASASI İSTEDİLER 
  Günün anlam ve önemi hakkında açıklama yapan Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan ise basın sektörünün sorunlarına değindiği konuşmasında, “Günümüzde sansürün adı değişmiş ekonomik baskı olmuştur. Son 17 yılda basın ikiye bölündü. Bir taraf siyasal iktidarın yaptığı her şeyi eleştirirken diğer taraf ise her şeyi alkışlıyor. Bu tutumun temelinde ekonomik kaygılar var. Oysa gazetecilik 'Halkla ilişkiler' mesleği değil, kamu adına hesap soran bir meslektir. Gazetecilik mesleği, ekonomik zorluklarla başa çıkmak için mücadele verirken, yapılan kanun değişiklikleri ile daha da darboğaza sokulmakta, halkın doğru haber alma hakkı gasp edilmektedir” dedi. Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Özmen de siyasi erklerin öncelikle Basın Yasası'nı güncellenmesini, ardından internet gazeteciliği yasasının çıkarılmasını talep etti. 
  JEOTERMAL KONUSUNA DEĞİNDİ 
  Toplantıda Başkan Kürşat Engin Özcan, Aydın’da 17 jeotermal sahanın daha ihaleye çıkarılması konusunda da görüşlerini aktardı. İlk olarak Nazilli mahkemelerinde vatandaşların tespit istemleri doğrultusunda yetkin kişilerle yapılmış bilirkişi raporlarından örnekler veren Özcan, “Bu raporların sonuç kısmında, yapılan tahlillerin davaya konu parsellerde oluşan zararın yüzde 50’sinin jeotermal tesislerden, yüzde 50’sinin ise çaydaki sulama suyundan kaynaklandığı tespit edilmiştir. Kontrolsüz  olarak doğaya saldığı buhar ve su nedeniyle incir ağaçlarına ve zeytin ağaçlarında kalite ve verimin düştüğünün sülfirik asit miktarının artması nedeniyle zarar verebilmektedir. Bu zararın yakındaki jeotermalde olup olmadığının netleşmesi için toprak su ve yaprak numunelerinin alınması gerekmektedir” şeklindeki cümleleri okudu. Özcan, “Enerji elbette önemli ama başka yollarla da elde edilebilir. Oysa dünyanın incir üretimini sağlayan bölgemizdir. Bu bakımdan tarımsal üretimimizin korunması gerekir” yorumunda bulundu. 


 

Kaynak:ZAFER SAĞLAM

Görünmeyen tabela kaza yaptırıyor Önceki Haber

Görünmeyen tabela kaza yaptırıyor 

Nazilli Müftülüğü’nün futbol turnuvası başladıSonraki Haber

Nazilli Müftülüğü’nün futbol turnuvası b...

Yorum Yazın

Nazillili Vali Civelek'in acı günü
Sevim’den görevden alınan başkanlara mesajlı destek
Naz-Naz Karşıyakalı Erdoğan’ı geçemedi
Özcan ailesinin acı günü
Çerçioğlu, Çakırbeyli Pazarı'nda vatandaşlarla buluştu 
Naz Naz'dan taraftara 'kombine' çağrısı
Nazilli, Volkswagen fabrikasına talip 
Direksiyon başında kalp krizine yakalandı
BUEK yeni başarılar için yeni döneme hazır
Küçük kızdan büyük duyarlılık

Başka haber bulunmuyor!