Başkan Sevgi, çiftçileri uyardı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Başkan Sevgi, çiftçileri uyardı
Kuyucak Ziraat Odası Başkanı Abdullah Sevgi, harman sonrası yeniden araziyi kullanmak için anız yakan çiftçileri uyardı. Sevgi, anız yakmanın toprağa zarar verdiğine dikkat çekti.

Kuyucak Ziraat Odası Başkanı Abdullah Sevgi, tahıllarda hasat zamanı başlarken üreticilere önemli bir uyarıda bulundu. Çiftçilerin çeşitli nedenlerle anızları yaktığını belirten Abdullah Sevgi, anız yakmanın faydasından çok zararı olduğunu hatırlatarak, “Toprak verimliliği azalır. İyi ve kaliteli sürdürülebilir tarım için gerekli olan toprak canlılarının beslenme ortamı yok edilir. Toprak canlılarının bıraktığı birçok hayati öneme sahip maddelerle oluşturulan bitkisel yaşam ortamı yakılarak yok edilir. Toprak erozyona uğrar. Toprak içerisinde mevcut hava ve su kanallar çöktüğü için gereken su depolanmaz. Doğal denge bozulur. Yangın tehlikesi oluşturur. Telefon ve elektrik direklerini yanması ve daha da kötüsü, yoldan geçen arabaların görüş mesafesini azaltarak ölümcül kazalara sebep olmasıdır" ifadelerini kullandı.

ANIZ TOPRAĞI ÖLDÜRÜYOR

6831 Sayılı Orman Kanunu'na göre, ormana 4 kilometre yakınlıkta ve iskana açık yerlerde anız ve ot örtüsü yakmanın suç olduğunu hatırlatan Başkan Sevgi, anız yakan veya yaktıranlara dekar başına en düşük idari para cezasının 60 lira olduğunu vurguladı. Anız yakıldığını görenlerin ihbarda bulunmasını da isteyen Sevgi, “Eğer çiftçilerimiz anız yakmanın faydadan çok zarar verdiğini anlayabilirlerse, hiçbir çiftçi anız yakmaz. Anız yakmak, geçim kaynağı olan toprağı fakirleştirip öldürmektedir” dedi.

Kaynak:MUSTAFA TOKSÖZ

Anahtar Kelimeler:
Başkan Sevim, İmamoğlu’na destek için İstanbul’daÖnceki Haber

Başkan Sevim, İmamoğlu’na destek için İs...

Tabelaya çarpan otomobilin sürücüsü ağır yaralandıSonraki Haber

Tabelaya çarpan otomobilin sürücüsü ağır...

Yorum Yazın

Özgen Türker özür diledi
Nazilli’de 27 bin 500 öğrencinin karne heyecanı
Nazilli’de Zeynep Dizdar coşkusu
Kayran Ortaokulu öğrencileri projelerini sergiledi
Nazilli’de liseli gençlerden alkışlanacak hareket
Nazilli’de protokol kuralları anlatıldı 
Nazilli’de kiraz bereketi 
“Faturanın Nazilli basınına kesilmesi tam bir talihsizlik”
Nazilli'de işgaliye ücretinin arttırılmasına tepki
“Nazilli Belediyespor'a sahip çıkacağız”

Başka haber bulunmuyor!