ÖRKOOP

Bülbül : ‘Vali açıklaması tatmin edici değil’

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bülbül : ‘Vali açıklaması tatmin edici değil’
CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’in ihaleye çıkarılan jeotermal sahalarıyla ilgili açıklamasını tatmin edici bulmadığını söyledi. CHP'li Bülbül; "Aydın'daki çürük yumurta kokusunu cümle alem duydu. Ama sadece sayın Valinin konağından bu koku duyulmuyor" dedi.
AKGÜL OFSET

Aydın’da 110 jeotermal sahanın ihaleye açılmasının kamuoyunda tepkiyle karşılanması üzerine Vali Yavuz Selim Köşger, jeotermal tesislerin tarıma zarar vermediğini ancak bu tür haberlerin Aydın’a çok zarar verdiğini söylemişti. Konuyla ilgili soru önergesi de veren CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Vali Köşger’in açıklamasının tatmin edici olmadığını söyledi. Bülbül, “Aydın halkında yapılacak yeni tesislerin ne insan sağlığına ne de üretime yararlı olmayacağı yönünde yaygın bir kanaat var. Var olanların denetimini dahi yapılamadığı gerçeği karşısında yeni JES ihalelerinin Aydınlıların talepleri olmadığı halde Sayın Bakan ve Valinin JES ısrarı Aydın kamuoyunda anlaşılamamaktadır. Vali yönetsel görevinin gereğini yerine getirip şirketlerin haklarını değil halkın yaşam hakkını ve sağlık hakkını savunmalıdır” dedi.

“ZARARLARI TESPİT EDİLDİ”

Pek çok bilimsel raporda JES’ler insan sağlığına ve tarım ürünlerine zararlı olduğunun tespit edildiğini söyleyen Bülbül, “Aydın’da JES’lerin tüm olumsuzluklarını gördük. Jeotermal akışkanların yüzeysel sularda arsenik, bor, lityum yönünden kimyasal kirlenmeye neden oldu. Menderes Türkiye’nin 3. en kirli akarsuyu oldu. İncir ve zeytin ağaçları kurudu. Denetimsiz JES’lerin bacalarından çıkan ağır metalleri içeren gazlar ile insan sağlığı bozuldu. Aydın’da Kanser vakalarının arttığı Tabip Odaları tarafından açıklandı. Aydın’daki çürük yumurta kokusunu cümle alem duydu. Ama sadece Sayın Valinin konağından bu koku duyulmuyor anlaşılan. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Sayın Valinin JES güzellemesini, yapılacak yeni tesisleri savunmasını anlamak mümkün değil” dedi.

“İHALELER DURDURULSUN”

Germencik’te, İncirliova’da, Kuyucak’ta, Yılmazköy’de, Kızılcaköy’de Aydınlıların JES’e karşı direnişini hatırlatan Bülbül, “JES’lere karşı duran kadın köylülerin isyanını göz ardı edemezsiniz. Kızılcaköy’de yaşayan ve ‘Ben kanser olmak istemiyorum’ diyen 7 yaşındaki Sema’nın haklı talebine kulak vermek lazım. Hemşehrilerimizin Aydın’ın toprağını, suyunu, havasını kirletenlere karşı sağlık ve yaşam hakkını savunmasının saygı duyulmasını Siz yönetenlerden istemesi haklarıdır. Biz bunları duyduğumuz, bildiğimiz ve yaşadığımız için bu ihalelere karşıyız. Çünkü biliyoruz ki daha önce olduğu gibi yapılacak olan bu tesisler de denetimsiz ve kontrolsüz olacak ve yeni JES’lerle Aydın JES mezarlığına dönecektir. O nedenle eğer yeni bir işletme kurulacaksa yerel halk ile yapılacak istişare sonucunda olmalıdır. Doğaya ve çevreye saygı duyulmalıdır. Bu JES ihaleleri mutlaka durdurulmalıdır. Halkın taleplerine karşın bu kararı verenleri tarih affetmeyecektir” dedi.

Kaynak:HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler:
Başkan Özcan, Dumlupınar esnafıyla buluştuÖnceki Haber

Başkan Özcan, Dumlupınar esnafıyla buluş...

Muhlis Sönmez, HEM Müdürlüğü görevine başladıSonraki Haber

Muhlis Sönmez, HEM Müdürlüğü görevine ba...

Yorum Yazın

İlk kuru incir 250 TL’den satıldı
CHP’li Yıldız, Nazilli’den hükümete yüklendi 
Naz-Naz Buca’yı da geçti
MHP'li Keski'nden Kural’a 'çakma Ülkücü' benzetmesi
Romanlar düğünde gönüllerince eğlendi
Nazilli’de vatandaşa pazar hizmeti
Ortakçıspor kalecisinin parmağı koptu
Kuyucak ve Karacasu’da uyuşturucu operasyonu
Silahlı saldırgan 40 gün sonra yakalandı
“Ne yatırım bitiriyorlar, ne yatırım getiriyorlar”

Başka haber bulunmuyor!