ÖRKOOP

CHP'li Bülbül, Bakan Kurum’a sorular yöneltti

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
CHP'li Bülbül, Bakan Kurum’a sorular yöneltti
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebiyle TBMM'ye soru önergesi verdi.
AKGÜL OFSET

 CHP'li Bülbül, Aşağıyakacık Hayvan İçme Suyu Göleti için Aydın Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne kalker ocağı açma izni başvurusu hakkında TBMM'ye soru önergesi verdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un yazılı olarak cevaplaması talebiyle verilen önergede Bülbül, projeyle 632 ağacın kesileceğini savundu. Bülbül, önergesinde 5 soru yöneltti.

“632 AĞAÇ KESİLECEK”

Milletvekili Bülbül, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına yaptığı yazılı başvuruda, ormanlık alanların her geçen gün yangınlar, imar değişikliği, enerji santralleri ve maden ocakları projeleri, amaç dışı kullanım gibi nedenlerle yok olduğunu ifade etti. Bülbül, “Son verilere göre Türkiye’de 2017 yılında 33 bin 900 hektar orman alanı yok olmuştur. Nefes almanın tek kaynağı olan ormanlık alanların yanlış politikalar ve ihmaller nedeniyle yok olması geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurmaktadır. Tüm bunlar bilinirken, DSİ 21. Bölge Müdürlüğü Nazilli’de yapılması planlanan Aşağıyakacık Hayvan İçme Suyu Göleti için Aydın Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne kalker ocağı açma izni başvurusunda bulunmuştur. Eğer izin alınırsa projeye göre, Çaldağı Mevkii’nde bulunan ruhsatlı maden ocağı sahasında kalker üretimine başlanacak ve buradan çıkarılacak hammadde gölet yapımında kullanılacaktır. Bunun için, ormanlık ve ziraat alanı olan ve karaçam ile kızılçam ağaçlarının bulunduğu alandan en az bin 632 ağaç kesilecektir. Bitkisel toprak alanlarının üstü örtü toprağı da sıyrılacaktır. Bir yandan jeotermal enerji santrallerinin verdiği büyük sağlık ve doğa hasarı ile mücadele eden, tarım kentinden adeta jeotermal kentine dönen Aydın’da bu proje ile birlikte başka bir ekolojik hasar oluşacağı aşikardır” ifadelerini kullandı.

SORULAR YÖNELTTİ

Milletvekili Bülbül, Bakan Kurum’a şu soruları yöneltti: "Bu proje ÇED kapsamında mıdır? Kapsam dahilindeyse ÇED raporu alınmış mıdır? ÇED raporu alınmadıysa oluşabilecek zararlar konusunda nasıl bir çalışma yapılmıştır? Çalışmanın sonucu ne olmuştur? Üretim maliyetini düşürmek amacıyla patlatma ve delme faaliyeti yapılması planlanmaktadır. Patlatma ve delme işleminin titreşim (yer sarsıntısı), hava şoku (gürültü), kaya fırlaması, toz ve kirletici gazlar gibi çevresel sorunlara sebep olduğu bilinmektedir. Bu çevresel etkiler bölgede korku ve endişe yaratırken halk sağlığını da ciddi anlamda tehdit etmektedir. Ocağın yapılacağı yerin yerleşim yerine 2,5 km uzaklıkta olduğu düşünüldüğünde bu patlatma faaliyetinin halk sağlığına vereceği zararlar araştırılmış mıdır? Her ne kadar projede bölgeye yakın yaşayan vatandaşların ve bu konuda çalışma yapan STK ve uzmanların olumsuz görüşleri dikkate alacak ve buna rağmen projeyi yine de hayata geçirecek misiniz? Kesilecek başta kızılçam ve karaçam ağaçları olmak üzere bölgedeki ekosisteme verilecek zararın sonuçları konusunda bir çalışma yapılmış mıdır? Yer seçimi yapılırken hangi kriterler göz önüne alınmıştır? Tarım ve ormanlık alanı içinde ve yerleşim yerlerine yakın bir proje için bu etkileri bertaraf edecek alternatif bir yer düşünülmüş müdür?"

Kaynak:MUSTAFA TOKSÖZ

Anahtar Kelimeler:
Kuyucak'ta kiraz üreticilerine eğitimÖnceki Haber

Kuyucak'ta kiraz üreticilerine eğitim

NTB, üyeleriyle iftarda buluştuSonraki Haber

NTB, üyeleriyle iftarda buluştu

Yorum Yazın

Nazillili Vali Civelek'in acı günü
Sevim’den görevden alınan başkanlara mesajlı destek
Naz-Naz Karşıyakalı Erdoğan’ı geçemedi
Özcan ailesinin acı günü
Çerçioğlu, Çakırbeyli Pazarı'nda vatandaşlarla buluştu 
Naz Naz'dan taraftara 'kombine' çağrısı
Nazilli, Volkswagen fabrikasına talip 
Direksiyon başında kalp krizine yakalandı
BUEK yeni başarılar için yeni döneme hazır
Küçük kızdan büyük duyarlılık

Başka haber bulunmuyor!