ÖRKOOP

"Çiftçinin zararı karşılanacak"

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
"Çiftçinin zararı karşılanacak"
AK Parti MKYK Üyesi ve Aydın Milletvekili Metin Yavuz, yaşanan sağanak yağış ve fırtına nedeniyle il genelindeki tarım arazilerinde toplam 33 milyon 140 bin 666 liralık zarar oluştuğunu, TARSİM kapsamında olan çiftçilerin sigortadan, olmayanların ise borç erteleme yoluyla zararlarının karşılanacağını söyledi.
AKGÜL OFSET

Aydın genelinde dün meydana gelen yoğun yağış ve fırtına hayatı olumsuz etkilerken, devam eden zarar tespit çalışmalarında sona gelindi. Aydın İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda, Aydın çiftçisinin minimum seviyede etkilendiği görüldü. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Yavuz, "Etkili yağışlar özellikle ilçe merkezlerimizde hayatı olumsuz yönde etkiledi. Ama çok şükür ki, herhangi bir can kaybı veya yaralanma yaşanmadı. Çiftçilerimiz ise bu yağışlardan minimum seviyede etkilendi" dedi.

“ZARAR YÜZDE 1’İN ALTINDA”

Yavuz, dolu ve taşkınlardan dolayı il genelinde bin 188 çiftçinin etkilendiğini, hasar tespit çalışmalarının tamamlanmasından sonra zararın TARSİM kapsamında olanların TARSİM’den, olmayanların ise önceki yıllarda olduğu gibi Cumhurbaşkanlığı kanalıyla karşılanacağını belirtti. Yavuz yaptığı açıklamada, "İlimiz genelinde toplam 365 bin hektar tarım alanımız, ÇKS’ye kayıtlı 50 binin üzerinde çiftçimiz var. Sağanak yağış ve taşkınlardan dolayı 365 bin hektar tarım alanından sadece 2 bin 800 hektarı yani yüzde 1’in altında olan bir bölüm etkilendi” diye konuştu.

“ÇİFTÇİNİN ZARARI KARŞILANACAK”

Metin Yavuz, şu ana kadar yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre; Efeler'de 6 milyon 982 bin 715, İncirliova’da 4 milyon 717 bin 401, Çine’de 72 bin 304, Koçarlı’da 17 milyon 761 bin 845, Karacasu’da 1 milyon 189 bin 950, Bozdoğan’da 2 milyon 416 bin 450 TL olmak üzere toplamda 33 milyon 140 bin 666 liralık zarar tespit edildiğini belirtti. “Can kaybı veya yaralanmanın yaşanmaması tek tesellimiz” diyen Yavuz, şöyle devam etti: “Aydın İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüzce sahada zarar tespit çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar tamamlandıktan sonra çiftçilerimizin mağduriyetleri giderilecektir. Kesin tespit çalışmaları tamamlanan Efeler ilçesindeki 295 çiftçiye ait toplam 6 milyon 982 bin 715 zarardan, 25 çiftçiye ait olan 393 bin 875 TL’lik zararın TARSİM kapsamında olduğu anlaşılmıştır. TARSİM Sigortası olan çiftçilerimizin zararları TARSİM tarafından, sigortası olmayan çiftçilerimizin de zararları önceki yıllarda olduğu gibi Cumhurbaşkanlığı'ndan borç erteleme kararı çıkması durumunda işlemler gerçekleştirilecektir.”

Kaynak:HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler:
Nazilli’de motosiklet sürücüsü ölümden döndü Önceki Haber

Nazilli’de motosiklet sürücüsü ölümden d...

Başkan Özcan, İmamoğlu'na destek isteyecekSonraki Haber

Başkan Özcan, İmamoğlu'na destek isteyec...

Yorum Yazın

BUEK yeni başarılar için yeni döneme hazır
Küçük kızdan büyük duyarlılık
Ev almanın tam zamanı
Ertürk tarlada işçilerle İncir topladı
Düğünde çıkan kavgada 3 yaralı
MHP Aydın’da İkizdere Barajı açıklaması
Kızılay depremzedelerin yardımına koştu
Uzun Çarşı ucuz kurtuldu
Okul birincisi mimar olacak
Milli Hakem Aldemir’e Kuyucak’ta önemli görev

Başka haber bulunmuyor!