ÖRKOOP

Cumhuriyet Kadınları, ‘Kadın Üniversiteleri’ni istemiyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Cumhuriyet Kadınları, ‘Kadın Üniversiteleri’ni istemiyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Japonya gezisi dönüşü gündeme getirdiği ‘Kadın Üniversitesi’ projesi fikrine Nazilli’den tepki geldi. Cumhuriyet Kadınları Derneği Nazilli Şubesi, kadın üniversiteleri konusuna karşı olduklarını belirterek imza kampanyası başlattı.
AKGÜL OFSET

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk olarak G-20 zirvesi için Japonya’ya gittiğinde, Mukagawa Kadın Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, “Japonya’da 80 kadın üniversitesini incelemek suretiyle ülkemde de bunun adımını atacağız” demiş, Ankara’daki 8’inci Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Tören’inde ise konuyu tekrar gündeme getirerek YÖK Başkanına talimat vererek çalışmaların başlatılmasını istemişti. Cumhuriyet Kadınları Derneği ülke genelinde 80 şubesiyle ‘Kadın Üniversitesi’ çalışmasını protesto etmek için eş zamanlı imza kampanyası başlattı. Nazilli’de de Cumhuriyet Kadınları Derneği Nazilli Şubesi Halk Eğitim Merkezi ön tarafından bulunan Sevgi Yolu’nda ‘Kadın Üniversitesi İstemiyoruz’ diyerek imza kampanyası başlattı. Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Karma Eğitim Hakları’nın zarar göreceğini ifade ederek, cinsiyet ayrımcılığı yapılacağını iddia etti. 

“İZİN VERMEYECEĞİZ”

İmza kampanyasını düzenleyen Cumhuriyet Kadınları Derneği Nazilli Şube Başkanı Afet Gök Heuschele, karma eğitim haklarının kızların elinden alınarak, cinsiyet üzerinden ayrımcılık yapılarak kadın üniversitelerinin açılacağını ifade etti. Başkan Afet Gök Heuschele, “Cumhurbaşkanımız G-20 zirvesi gittiği Japonya dönüşü YÖK’e Kadın Üniversiteleri için çalışma yapılmasını istedi. Çok hoşuna gitmiş etkilenmiş orada. Meclisten de geçmek üzere ama biz buna izin vermeyeceğiz. Atatürk’ün bize verdiği karma eğitim haklarımıza kızlarımızın elinden alınıp, onlara cinsiyet üzerinden ayrımcılık yaparaktan Kadın Üniversitelerinin açılmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Bu Cumhuriyetin bize verdiği değerlerin yok olması demektir. Türkiye genelinde 80 dernek eş zamanlı olarak bu kampanyaya başladık. 2 hafta sürecek kampanyamız bu Cuma sona erecek ve TBMM’ye teslim edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak:MUSTAFA TOKSÖZ

Anahtar Kelimeler:
Nazilli Belediyesi’nden cezaevinde yenileme çalışmasıÖnceki Haber

Nazilli Belediyesi’nden cezaevinde yenil...

Türkiye 3'üncüleri ödüllendirildiSonraki Haber

Türkiye 3'üncüleri ödüllendirildi

Yorum Yazın

İlk kuru incir 250 TL’den satıldı
CHP’li Yıldız, Nazilli’den hükümete yüklendi 
Naz-Naz Buca’yı da geçti
MHP'li Keski'nden Kural’a 'çakma Ülkücü' benzetmesi
Romanlar düğünde gönüllerince eğlendi
Nazilli’de vatandaşa pazar hizmeti
Ortakçıspor kalecisinin parmağı koptu
Kuyucak ve Karacasu’da uyuşturucu operasyonu
Silahlı saldırgan 40 gün sonra yakalandı
“Ne yatırım bitiriyorlar, ne yatırım getiriyorlar”

Başka haber bulunmuyor!