Emekliler eşit zam istiyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Emekliler eşit zam istiyor
Türkiye Emekliler Derneği Nazilli Şube Başkanı Faruk Baştepe, emekli maaşı zam oranlarının hesaplanmasında kullanılan TÜFE sisteminden çıkılarak seyyanen artış yöntemine dönülmesini istedi.

Türkiye Emekliler Derneği Nazilli Şube Başkanı Faruk Baştepe, emekliler için uygulanmakta olan TÜFE’ye endeksli maaş artış sisteminin, ihtiyaçları ve beklentileri karşılamaktan uzak kaldığını ifade etti. Baştepe, emekli maaş zamlarının Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) sisteminden çıkarılıp, seyyanen artış yöntemine dönülerek hesaplanması gerektiğine dikkat çekti. 

“HESAPLAMA İNANDIRICI DEĞİL “

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından belirlenmiş 418 madde ve 895 çeşidi kapsayan enflasyon sepeti hesaplamalarının emeklinin yaşadığı ekonomik gerçekliklerin çok uzağında olduğunu belirten Baştepe, “TÜİK tarafından hesaplanan ve geçtiğimiz 6 ayın enflasyonu olarak belirlenen yüz 5,01 rakamı, her gün mutfağındaki yangını söndürmekle uğraşan emekliye inandırıcı gelmemektedir. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi, bu yıl sepete eklenen; konserve balık, konserve et, hazır sütlü tatlılar, çocuk elbisesi, evcil hayvan mamaları, otoban geçiş ücretleri bir emekli ailesinin harcama kalıplarına uymamaktadır” dedi. 

“ANA HARCAMA KALEMLERİ DİKKATE ALINMIYOR”

Benzin ve elektrik gibi birçok sektörü ve ürünü etkileyen ana belirleyicilerde ciddi fiyat artışları yaşanırken, enflasyonun binde 3 oranında kaldığını söylemenin en yalın anlamıyla “hesap bilmemek” olduğunu vurgulayan Faruk Baştepe, “4 bin 274 ailenin, 28 bin 711 iş yerinden yaptığı harcamalarının dikkate alınarak hesaplandığı açıklanan enflasyona ve sözü edilen bu 4 bin ailenin Türkiye’de yaşadığına inanmakta güçlük çekiyoruz. Ya da bu hesaplamaları yapanlar çarşı-pazar görmemişler. Onları vicdanları ile baş başa bırakıyoruz” sözleriyle tepkisini dile getirdi. 

“YÜZDE 5 ZAM GERÇEKÇİ DEĞİL”

Emekli maaşlarına Temmuz ayında yapılan yüzde 5 artışla 2000 öncesi emekli olanların taban aylıklarının bin 982,78 TL; 2000-2008 yılları arası emekliye ayrılanların taban aylıklarının bin 302,30 TL’ye yükseldiğini hatırlatan Baştepe, “Aylıklara gelen zam 2000 öncesi emeklilerde sadece 94 TL’dir. 2000-2008 arası emeklilerde ise sadece 62 TL’dir. Ne yazık ki bu rakam da 1 kg et parasıdır. 2008 sonrası emekliye ayrılanların taban aylıklarını ifade etmekte bile güçlük çekiyoruz. Bin TL ortalamasındaki bu aylıklarla insanlarımızın bütün ihtiyaçlarını görmesini ve yaşamlarını idame ettirmelerini beklemek vicdanlara uymamaktadır. Açlık sınırının 2 bin 67 TL olarak açıklandığı bir ortamda; 2000 öncesi ve sonrası emeklilerin taban aylıklarının, bu temel insan ihtiyaçlarını kapsayan rakamı bile karşılayamıyor olması yürekleri sızlatmaktadır” diye konuştu. 

EŞİT ZAM İSTEDİ 

Başkan Faruk Baştepe, açıklamasını şu ifadelerle tamamladı: “Emekli zamlarının, temel ihtiyaçlarımızdan çok uzak kalan maddelerle belirlenmiş bir enflasyon sepetiyle hesaplanması, gerçekçi olmaktan uzaktır. TÜFE sistemi, emeklinin sırtına yüklenmiş bir küfe sistemine dönüşmüştür. Emekli; yaşı gereği değişen ihtiyaçlarını esas alan harcama kalıplarıyla oluşturulmuş, yeni bir sisteme ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca, TÜFE sistemi ile hesaplanan zamlar, taban ve tavan aylıklar arasındaki makasın her geçen gün daha da açılmasına sebep olmakta ve gelir adaletsizliğinin giderek yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Emekli aylıklarındaki 6’şar aylık artışların gelir adaletini gözetecek şekilde ve insanca yaşamaya yetecek düzeyde olmak kaydıyla seyyanen yapılmasını istiyoruz.”

Kaynak:MUSTAFA TOKSÖZ

Anahtar Kelimeler:
Kuyucak'ta feci kaza: 2 ölü, 2 yaralıÖnceki Haber

Kuyucak'ta feci kaza: 2 ölü, 2 yaralı

TIR'a çarpan lüks cipin sürücüsü yaşamını yitirdiSonraki Haber

TIR'a çarpan lüks cipin sürücüsü yaşamın...

Yorum Yazın

Oda başkanı, işgaliye yasağına destek verdi
Nazillili eski muhtar sevenlerini korkuttu
Nazilli Baro Temsilciliği’nden 600 kişilik aşure
Beşeylül Ortaokulu’nda İlköğretim Haftası kutlandı
Kuyucak’ta İlköğretim Haftası kutlandı 
Kuyucaklı kadın girişimci, marka olma yolunda
Başkan Tuncel, Yuvaca’da inceleme yaptı 
İŞKUR basınla iş birliği yapacak
Nazilli Kent Konseyi’nden Başkan Özcan’a ziyaret
Özel 23 Nisan Kreşi’nden ‘Veli Tanışma Toplantısı’

Başka haber bulunmuyor!