ÖRKOOP

Emlakçılar piyasada hareketlenme bekliyor 

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Emlakçılar piyasada hareketlenme bekliyor 
Devlet bankalarının konut faiz oranlarını yüzde 0.99’a çekmesinin ardından emlakçılarda piyasanın hareketleneceği yönünde beklenti oluştu.  
AKGÜL OFSET

İnşaat sektörünün uzun süredir beklediği güzel haber nihayet geldi. Devlet bankaları Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank konut kredisi faiz oranını 0.99’a çekti. Özel bankalarda da konut kredileri için aşağı yönlü hareketlilik başladı. Bazı emlakçılar faiz indiriminin henüz ciddi bir etkisi görülmese de önümüzdeki günlerde piyasayı hareketlendireceğini öngörürken, bazıları ise vatandaşın alım gücü yükselmeden faiz oranını düşürmenin kalıcı bir çözüm olmayacağı kanısında. 
  “PİYASAYI HAREKETLENDİRİR”
  Barış Emlak’ın sahibi Güler Kurudere Akbaş, 0.99’luk faiz indiriminin son 13 ayın en iyi oranı olduğunu belirterek özel bankaların da 1.47'den başlayarak indirime gitmeye başladıklarını dile getirdi. “En azından telefonlarımız daha çok çalmaya başladı” diyen Akbaş şöyle devam etti: “Konut almak için herkese kredi takviyesi gerekiyor. Bu nedenle kredi faizlerinin indirilmesi çok iyi oldu.  Önümüzdeki günlerin çok daha güzel olacağını düşünüyorum. Bu indirim sayesinde müteahhitlerin ellerindeki stokları eriteceklerini hatta yeni projelere başlayacaklarını düşünüyorum. Mevduat oranları düşecektir."
  “GEÇİCİ BİR TEDBİR ALINDI”
  Gökçe Emlak’ın sahibi Erol Gökçe ise faiz indiriminin piyasanın derdine deva olamayacağını düşünüyor. Son dönemde insanların alım gücünün birkaç yıl öncesine göre azaldığına işaret eden Erol Gökçe, mevduat faizlerinin çok yüksek olmasının da parası olan insanları paralarını bu şekilde değerlendirmeye sevk ettiğini söyledi. Gökçe, “0.99 faiz indirimi piyasaya bir hareketlilik getirebilir ama çözüm değildir. İnsanların alım gücü yükselmeli, müteahhitlerin girdi maliyetleri düşmeli. Bunun için de en başta üretimi artırmak gerekiyor. Bizse her şeyi dışarıdan alıyoruz, paramız dışarıya gidiyor” sözleriyle faiz indiriminin ancak geçici ve sınırlı bir rahatlama sağlayabileceğini ifade etti. 
  “GİRDİ MALİYETLERİ DÜŞMEDEN DÜZELME OLMAZ”
  Kültür Emlak’ın sahibi Tanju Evran ise kararın henüz piyasaya bir yansımasının olmadığını belirtirken, devlet bankalarının yaptığı faiz indiriminin ancak geçici bir tedbir olduğunu dile getirdi. Piyasanın dengesini bulup bulmadığını görmek için bakılacak ölçütün özel bankaların faiz oranları olduğunu ifade eden Evran, “Özel bankaların faiz oranları 1.49'larda ama bunun da  piyasaya çok etkisi yok. Mühim olan müteahhitlerin bellerini doğrultup yeni projeler yapmalarıdır. Bunun için de girdi maliyetlerin düşmesi gerekiyor. Her geçen yıl hayat pahalılığı artarken, konut faizlerinin düşürülmesi beklenen olumlu etkiyi yapmaktan uzak kalacaktır” dedi. 


 

Kaynak:ADEM ADLIM

CHP’li Sevim’den Alıcık’a vidanjör suçlamasıÖnceki Haber

CHP’li Sevim’den Alıcık’a vidanjör suçla...

Yükümlüler, Çaylı’da okulu pırıl pırıl yaptı Sonraki Haber

Yükümlüler, Çaylı’da okulu pırıl pırıl y...

Yorum Yazın

İlk kuru incir 250 TL’den satıldı
CHP’li Yıldız, Nazilli’den hükümete yüklendi 
Naz-Naz Buca’yı da geçti
MHP'li Keski'nden Kural’a 'çakma Ülkücü' benzetmesi
Romanlar düğünde gönüllerince eğlendi
Nazilli’de vatandaşa pazar hizmeti
Ortakçıspor kalecisinin parmağı koptu
Kuyucak ve Karacasu’da uyuşturucu operasyonu
Silahlı saldırgan 40 gün sonra yakalandı
“Ne yatırım bitiriyorlar, ne yatırım getiriyorlar”

Başka haber bulunmuyor!