Ertürk tarlada işçilerle İncir topladı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Ertürk tarlada işçilerle İncir topladı
Kuyucak Belediye Başkanı Metin Ertürk kuru incir sezonuna destek olmak amacıyla incir topladı. Ertürk, “İncir bizim için çok önemlidir. Ortalama bir incir sezonunda yaş incirden Kuyucak’a 28 milyon lira, kuru incirden ise 35-40 milyon lira gibi bir gelir gelmektedir” dedi.

Kuyucak Belediye Başkanı Metin Ertürk Tarım ve Orman İlçe Müdürü Sabahattin Varol ve Ziraat Odası Başkanı Abdullah Sevgi, AK Parti Kuyucak İlçe Başkanı Ali Güçlü ile Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Tırkaz birlikte ilçenin incir deposu Gencelli Mahallesi’nde Yerli Ürünler Ticareti yapan Mehmet Avcı’nın işletmesine geldi. Burada çalışanlarla birlikte incir toplayan Başkan Ertürk incirin bölge için öneminden bahsetti. 

“KALİTELİ, GÜZEL VE UZUN ÖMÜRLÜ”

Gencellidere Muhtarı İsmail Bakan’ın da hazır bulunduğu işletmede işletmeci Mehmet Avcı’dan incirin durumu ile ilgili bilgi aldı. Ardından açıklamalarda bulunan Başkan Ertürk, bölgede açık kanal vahşi sulamadan vazgeçilmesi gerektiğini ifade etti. Ertürk, “İncir mahsulünün uzun vadede korunması için Nazilli’ye, Köşk’e kadar devam eden açık kanal sulama sisteminden Cindere Barajı’ndan çift taraflı kapalı borular içinde gelecek basınçlı sulama sistemine geçmesi gerekiyor. Buda Menderes Havzası master planı içerisinde planın projenin biri bu. Bizim Bakanımızdan en önemli taleplerimizden birisi bu Kuyucak Bölgesi olarak, kapalı sistem basınçlı sulama sistemine geçmemiz lazım. Buna geçtiğimizde incir ağaçlarımızın dibini kapalı toprak altı damlama sistemi ile suladığımızda mahsulümüzün daha kaliteli daha da güzel ve ömrünün daha da uzun olduğunu göreceğiz” dedi.

“ALTIN YIL OLACAK”

Türkiye dünyadaki incir üretiminin yüzde 78’ini ürettiğini ifade eden Başkan Ertürk, “Dolayısıyla incir bizim için çok önemlidir. Ortalama bir incir sezonunda yaş incirden Kuyucak’a 28 milyon lira, kuru incirden ise 35-40 milyon lira gibi bir gelir gelmektedir. İncirimizin daha kaliteli hale gelmesi için bu açık kanal sulama sisteminden kapalı sisteme geçmemiz gerekiyor. Geçeceğiz inşallah hep birlikte. Bu da master planı içinde var. Tabii bunun yanında bir şey daha gerekiyor, Akşamları deniz yeli, sabahları da poyraz rüzgarı. İncirin vitamini ve gıdası bu. 2019 sezonunda çok güzel gidiyor havamız. Bundan sonra da önümüzdeki 15-20 gün bu klima sistemi devam ettiği müddetçe 2019 yılı incir üreticileri için bir Altın yıl olacak. Kalite bakımından çok güzel yaş incir ve kuru incir elde etmiş olacağız” ifadelerini kullandı. 

Belediye Başkanı Metin Ertürk ayrıca konuşmasında jeotermal konusunda yeterince bilgi sahibi olmadan sırf muhalefet yapmak için “ jeotermal incire zarar veriyor “ diye konuşanların aslında incir üreticisine zarar verdiğini, bu eleştiriler nedeniyle incir üreticisinin pazar bulmakta zorlandığını belirtti.

Kuyucak Belediye Başkanı Metin Ertürk ve beraberindekiler daha sonra İşletmeci Mehmet Avcı’nın incir üretimi yaptığı bir bahçeye giderek burada ki üretilen incirleri incelediler, burada incir toplayan işçilere ikramlarda bulundu. Kuyucak Belediye Başkanı Metin Ertürk incir sepetini eline alarak incir ağacının dibinden kuru incirleri toplayarak kuru incir sezonunu açtı.

Kaynak:ZAFER SAĞLAM

Düğünde çıkan kavgada 3 yaralıÖnceki Haber

Düğünde çıkan kavgada 3 yaralı

Ev almanın tam zamanıSonraki Haber

Ev almanın tam zamanı

Yorum Yazın

Oda başkanı, işgaliye yasağına destek verdi
Nazillili eski muhtar sevenlerini korkuttu
Nazilli Baro Temsilciliği’nden 600 kişilik aşure
Beşeylül Ortaokulu’nda İlköğretim Haftası kutlandı
Kuyucak’ta İlköğretim Haftası kutlandı 
Kuyucaklı kadın girişimci, marka olma yolunda
Başkan Tuncel, Yuvaca’da inceleme yaptı 
İŞKUR basınla iş birliği yapacak
Nazilli Kent Konseyi’nden Başkan Özcan’a ziyaret
Özel 23 Nisan Kreşi’nden ‘Veli Tanışma Toplantısı’

Başka haber bulunmuyor!