Galericiler ikinci el araç bulamıyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Galericiler ikinci el araç bulamıyor
Motor hacmi 1.6 litre altında kalan otomobillere uygulanan 15 puanlık ÖTV ve KDV indiriminin sona ermesinin ardından ikinci el araba talebinin artması ile galericiler ikinci el araba bulma konusunda sıkıntıya düştü. Arabasını satacak olanların fiyatların yükselmesini beklediğini kaydeden galericiler, satacak araç bulamadıklarını belirttiler. 

Otomobildeki ÖTV ve KDV indirimi 30 Haziran itibariyle sona erdi. İndirim kapsamında ticari araçlarda yüzde 18 olan KDV, yüzde 1 olarak uygulanmış, motor silindir hacmi 1600 ve altında altındaki araçlarda ise ÖTV oranlarında 15'er puanlık indirime gidilmişti. Vergisiz fiyatı 70 bin liranın altında olan araçlarda, ÖTV oranı yüzde 45'ten yüzde 30'a; vergisiz fiyatı 70 bin ile 120 bin arası olan araçlarda ÖTV yüzde 50'den yüzde 35'e düşürülmüştü. Vergi indirimlerinin sona ermesiyle sıfır araç piyasasında fiyatlar yükselince talep ikinci el araçlara yöneldi. Ancak aracını satmayı düşünenler belirsizlik nedeniyle beklemeyi tercih ediyor. Hal böyle olunca da galericiler satacak araç bulamıyor. 
“SATACAK ARABA BULAMIYORUZ”
Nazilli Galericiler Sitesi esnafından Demir Otomotiv’in sahibi Ramazan Demir, ÖTV ve KDV indirimin bitmesinden sonraki belirsizliğin insanları tedirgin ettiğini ifade ederek  “30 Haziran’dan sonra ikinci el araca talep biraz arttı ama biz satacak araç bulamıyoruz. Çünkü elinde aracı olanlar ikinci ele talebin arttığını görüyorlar ve fiyatların artmasını bekliyorlar. Sıfır araçların fiyatları yükseldiği için ikinci ele yönelim oldu ama bu dengeleri alt üst etti diyebilirim. Kapımızın önünde iki üç tane araç var. Çünkü aracını satmak isteyenler bizim müşteriye satacağımız fiyatı talep ediyorlar. Bu yüzden de araç alamıyoruz” dedi. 
“FİYATLARIN ARTMASINI BEKLİYORLAR”
Nazilli Motorlu Araçlar Ticareti Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı Suat İşbilir  KDV ve ÖTV indiriminin kalkmasından sonra sıfır araçlarda fiyatların  130-160 bin lira arasında değiştiğini belirterek “Mayıs ayında belli bir hareketlilik oldu ama şu an sıfır araçların fiyatı yüksek olduğu için ikinci ele talep var. Sorun şu ki  piyasada ikinci el araç bulamıyoruz. Elinde araç olanlar fiyatların yükselmesi umuduyla bekliyorlar” sözleriyle piyasaya belirsizliğin hakim olduğunu söyledi. 
TRAKTÖRDE SORUN YOK 
İkinci el otomobil piyasasında bunlar olurken, ikinci el traktörcülerin ise  işleri yolunda görünüyor. Çobanoğlu Traktör’ün sahibi İbrahim Çoban ikinci el traktörlerin  kalitesine göre 20-35 bin lira arasında değiştiğini belirterek “Bizim satışlarımız ilkbaharda yükselir ama mevsimine göre şu anda satışlarımız iyi gidiyor. Yalnızca  ödemelerde bazen aksaklıklar yaşayabiliyoruz. Malum ekonomi pek iyin gitmiyor ancak ikili  ilişkilerimiz sayesinde durumumuz iyi” dedi. 


 

Kaynak:ADEM ADLIM

Söke Çayı temizlenmeye başladıÖnceki Haber

Söke Çayı temizlenmeye başladı

Malgaçmustafa’da bahçe yolu sorunu çözülüyor Sonraki Haber

Malgaçmustafa’da bahçe yolu sorunu çözül...

Yorum Yazın

Oda başkanı, işgaliye yasağına destek verdi
Nazillili eski muhtar sevenlerini korkuttu
Nazilli Baro Temsilciliği’nden 600 kişilik aşure
Beşeylül Ortaokulu’nda İlköğretim Haftası kutlandı
Kuyucak’ta İlköğretim Haftası kutlandı 
Kuyucaklı kadın girişimci, marka olma yolunda
Başkan Tuncel, Yuvaca’da inceleme yaptı 
İŞKUR basınla iş birliği yapacak
Nazilli Kent Konseyi’nden Başkan Özcan’a ziyaret
Özel 23 Nisan Kreşi’nden ‘Veli Tanışma Toplantısı’

Başka haber bulunmuyor!