ÖRKOOP

Kurbanlık fiyatları açıklandı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kurbanlık fiyatları açıklandı
Aydın’da kurbanlık olarak satışa sunulan büyükbaş hayvan fiyatları 5 bin ila 20 bin arasında, küçükbaş ise bin 200 ila 2 bin lira arasında değişiyor.
AKGÜL OFSET

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı. Bayraktar bu yıl yaklaşık 900 bin büyükbaş, 2 milyon 7 bin küçükbaş olmak üzere 3 milyon 600 bin baş hayvan kesileceğini tahmin ettiklerini belirterek, “Kurban fiyatlarının illere göre büyükbaşta 5 bin ile 30 bin lira, küçükbaşta ise 750 lira ile 3 bin lira arasında değişeceğini, ifade etti. Bayraktar ülke ortalamasında fiyatların, geçen yıla göre, büyükbaşta yüzde 5.7, küçükbaşta ise yüzde 10.7 oranında arttığını söyledi. İl İl küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık fiyatlarını açıklayan Bayraktar Aydın’da büyükbaş hayvan fiyatları 5 bin ile 20 bin arasında, küçükbaş ise bin 200 lira 2 bin lira arasında değiştiğini söyledi.

DERİ İSRAFINA DİKKAT ÇEKTİ

Kurbanlıkların çoğu yerde ehil olmayan kişiler tarafından kesildiği için deride ciddi olarak ekonomik kayıp oluştuğuna dikkat çeken Şemsi Bayraktar “Bu kaybın yüzde 20'ler civarında olduğu ve toplam kaybın 27 milyon lirayı bulduğu tahmin edilmektedir. Buna göre, kayıplar nedeniyle, Kurban Bayramı’nda ekonomiye kazandırılan derinin değeri 108 milyon lira civarında kalmaktadır” sözleriyle kurbanların ehil kişiler tarafından kesilmesi gerektiğine dikkat çekti. 

HAYVAN PAZAR YERLERİ VE ÇADIR KİRALARI

Belediyelerin hayvan pazar yerleri ve çadırlardan yüksek kira ücretleri aldığından yakınan Bayraktar yetkililere seslenerek “Belediyelerin buraları gelir kapısı olarak değil, halkına hizmet yeri olarak görmesi gerekmektedir. Kurban satıcıları 15 gün olarak kaldıkları süre içinde; Ankara’da 3 bin 750 lira ile 5 bin lira arasında, İstanbul’da 7 bin lira ile 16 bin lira arasında, İzmir’de 7 bin lira ile 10 bin lira arasında çadır kirası ödemişlerdir. Üreticiler, Türkiye'nin dört bir yanından hayvanları şehirlerdeki kurban satış yerlerine nakletmek için nakliye parası ödemektedir. 25 büyükbaş hayvanın nakliyesi için üreticilerimiz Kars ilimizden Ankara’ya 5 bin 500, Bursa’ya 7 bin, İstanbul ve İzmir’e ise 7 bin 500 lira ödeme yapmaktadır” diyerek üreticilerin ağır masraflara katlandıklarını ifade etti.

Kaynak:HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler:
Büyükşehir’den coşkulu yaz konseriÖnceki Haber

Büyükşehir’den coşkulu yaz konseri

Kraliyet ordusu askeri gözyaşlarıyla uğurlandıSonraki Haber

Kraliyet ordusu askeri gözyaşlarıyla uğu...

Yorum Yazın

İlk kuru incir 250 TL’den satıldı
CHP’li Yıldız, Nazilli’den hükümete yüklendi 
Naz-Naz Buca’yı da geçti
MHP'li Keski'nden Kural’a 'çakma Ülkücü' benzetmesi
Romanlar düğünde gönüllerince eğlendi
Nazilli’de vatandaşa pazar hizmeti
Ortakçıspor kalecisinin parmağı koptu
Kuyucak ve Karacasu’da uyuşturucu operasyonu
Silahlı saldırgan 40 gün sonra yakalandı
“Ne yatırım bitiriyorlar, ne yatırım getiriyorlar”

Başka haber bulunmuyor!