Kuyucak'ta kiraz üreticilerine eğitim

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kuyucak'ta kiraz üreticilerine eğitim
Kuyucak Ziraat Odası ile Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından kiraz üreticilerine yönelik sirke sineğiyle mücadele konusunda eğitim verildi. Eğitim çalışmasında üreticilere, tuzak ve tarım ilacı da dağıtıldı.

Kuyucak Ziraat Odası Başkanlığı önderliğinde, Kuyucak Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’nün de katkıları ile kirazda sirke sineği ve kiraz sineği ile biyolojik ve kimyasal mücadele başlatıldı. 4 bin 500 adet sirke içerikli tuzak biyolojik tedbir ve önleme için kiraz yetiştiricilerine eğitimi verilerek ücretsiz dağıtıldı. Her iki kurum personelinin ortaklaşa gerçekleştirdiği eğitim ve tuzak teslim çalışmalarından büyük verim alındı.

KİMYASAL KULLANIMININ AZALTILMASI AMAÇLANIYOR

Ağaçlara takılan tuzaklarla kirazda son yıllarda büyük zarara neden olan sirke sineği ile kiraz sineğinin doğal yollarla popülasyonunun azaltılması, ekolojik dengenin bozulmaması ve minimal düzeyde kimyasal kullanımı amaçlanıyor. Mücadelenin ikinci aşaması kapsamında ise kiraz ağacı olan üreticilere çevreye dost sirke sineği ile kiraz sineği tarım ilacı dağıtıldı.

"ÜRETİCİLERİMİZE DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Kuyucak Ziraat Odası Başkanı Abdullah Sevgi, eğitim çalışmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, ilçede son dönemde Japonya menşeli sirke sineği ile kiraz sineği nedeniyle istenilen rekolteye ve kaliteye ulaşılamadığını söyledi. Sevgi, şunları kaydetti: “Kirazlarımız ya dallarında ya da toplandıktan 12 saat içinde eriyerek çürüyor. Bu zararlı türleri için içinde doğal elma sirkesi olan plastik tuzaklarla popülasyonunun azaltılması biyolojik ve ekolojik bir yolla yapılmaya başlandı. Bu tip hizmetlerle de elimizden geldiğince üreticilerimize destek vermeye devam edeceğiz. Tüm üreticilerimize ve bölgemize bereketli, sağlıklı ve kaliteli bir sezon diliyorum.”

Kaynak:MUSTAFA TOKSÖZ

Anahtar Kelimeler:
Başkan Özcan, YOFDER’in programına katıldıÖnceki Haber

Başkan Özcan, YOFDER’in programına katıl...

CHP'li Bülbül, Bakan Kurum’a sorular yönelttiSonraki Haber

CHP'li Bülbül, Bakan Kurum’a sorular yön...

Yorum Yazın

Özgen Türker özür diledi
Nazilli’de 27 bin 500 öğrencinin karne heyecanı
Nazilli’de Zeynep Dizdar coşkusu
Kayran Ortaokulu öğrencileri projelerini sergiledi
Nazilli’de liseli gençlerden alkışlanacak hareket
Nazilli’de protokol kuralları anlatıldı 
Nazilli’de kiraz bereketi 
“Faturanın Nazilli basınına kesilmesi tam bir talihsizlik”
Nazilli'de işgaliye ücretinin arttırılmasına tepki
“Nazilli Belediyespor'a sahip çıkacağız”

Başka haber bulunmuyor!