ÖRKOOP

Nazilli'de Emlak Vergisi kuyruğu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Nazilli'de Emlak Vergisi kuyruğu
Nazilli Belediyesi 2019 yılı emlak, çevre temizlik vergisi birinci taksit ödemelerinin 31 Mayıs Cuma günü olması nedeniyle belediye emlak servisindeki vezne önünde uzun kuyruklar oluştu. Nazilli Belediyesi de vatandaşların mağdur olmaması için vatandaşların telefonlarına ödeme yapılması konusunda SMS attı.
AKGÜL OFSET

2019 yılı Emlak, Çevre Temizlik Vergisi gibi vergilerinin birinci taksiti ödemelerinin son günü olan 31 Mayıs Cuma günü Nazilli Belediyesinde aşırı bir yoğunluk yaşandı. Nazilli Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü vergi mükelleflerinin cezalı duruma düşmemek için son 20 gündür farkındalık yaratmak için belediyeden anons, görsel duyurular son olarak da mükelleflerin telefonlarına SMS gönderilerek hatırlatma yapıldı. Ödemeler Çevre Temizlik Müdürlüğü veznelerinden nakit olarak ve belediyenin 5’nci katında Bilgi İşlem Merkezi’nden de kredi kartıyla ödendi.     
“MESAJIN DİLİ SERT OLMUŞ OLABİLİR”
Emlak Vergisinin ilk taksitinin 31 Mayıs olduğunu ifade ederek kouyla ilgili bilgi veren Nazilli Belediyesi Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mert Öreroğlu, belediye olarak yaklaşık 20 gündür bununla ilgili bir farkındalık yarattıklarını belirtti. Öreroğlu, “Belediyemizin anons sisteminden, gerekli görsellerden sürekli bununla ilgili çağrılar yaptık. Basın toplantılarımızda çağrılar yaptık. Emlak vergileri hem gecikmeye düşmemek için önemli, hem de şehrin daha iyi hizmet alması için önemli. Emlak vergileri belediyeler için önemli bir gelir kaynağı. Dün muhasebe programımızda olan mesajı kullandık. Belki mesajın dili sert olmuş olabilir, o da sistemin tanımladığı bir mesajdı. Yaklaşık bütün sicillere girdi. Bazı giden mesajlarda isim benzerliklerinden hatalar oldu. O hataları da belediye de çözdük” dedi.
“NAZİLLİ HEPİMİZİN”
Bazı vatandaşların Emlak Vergisi mükellefi olduklarını bilmediklerini dile getiren Öreroğlu, “Ev almışlar, imardan dolayısıyla ruhsatı alırken, otomatikman emlak vergi mükellefiyetleri doğuyor. İmardan ruhsatını aldığında mükellefiyeti doğanlar bu zaman kadar ödememişlerse rakam yüksek çıkıyor. Aylık yüzde 2 gecikme faizi var. İşleyen faizin yükünü de düşünerek bir an önce vatandaşlarımız borçlarını ödemeleri iyi olur. Önümüzdeki dönem böyle bir yorgunluk olmasın diye bankalarla da anlaşma yapacağız. Bu anlamda vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyoruz. Nazilli hepimizin. Belediyemizin durumu belli. Ne kadar sahip çıkarsak, o kadar rahat ederiz” şeklinde konuştu.
“YAPI STOKUYLA EMLAK VERGİSİ BEYANI UYUŞMUYOR”
Daha önceki çalışmalara bakıldığında ellerinde tahakkuk etmiş olan 4 milyon lira civarında emlak vergisi tahsilatı olması gerektiğini belirten Mert Öreroğlu, “Nazilli'deki yapı stokuyla emlak vergisi beyanı uyuşmuyor. Vatandaşımız emlaklarını doğru bir şekilde beyan etmeli. Biz de bu konuda Kasım ayına kadar bir çalışma yapacağız ve çağrıda bulunacağız. Emlak vergisi devletin vergi usul kanununa tabi olan bir vergi. 6183 sayılı amme alacaklarının tahsiline dayanıyor. Bizim burada kamu olarak hesaplara gerekli ihtiyati haciz ve e-haciz koyma yetkimiz var. Biz bunlar olsun istemiyoruz. Bir an önce uyumlu bir beyanname vermeye davet ediyoruz. Kasım ayına kadar ekiplerimiz sahada; evi, arazisi, iş yeri olan gayrimenkul niteliğindeki tüm taşınmazlar için vatandaşları beyana davet edecek. 2'inci taksit tarihi olan Kasım ayına kadar mağduriyet yaşanmaması için beyannamelerle mevcut gayrimenkulleri uyuşturacağız. Aynı çalışmayı ilan reklam vergisi için de yapacağız. 1 Temmuz itibariyle reklam alanı kullanılan iş yerlerini beyana davet edeceğiz” dedi.
“TÜRK USULÜ OLDU”
Yıllık beyanlar Mayıs ayının sonu ile Kasım ayının sonunda olduğunu dile getiren Başkan Yardımcısı Öreroğlu, “Emlak vergisi kanunu çıktığından beri son ödeme tarihi 31 Mayıstır. Bizler toplum olarak bu tür şeyleri son güne bırakmayı bekleriz. Bugün de Türk usulü oldu. Ödemesini son güne bırakan vatandaşlar ister istemez yoğunluk oluşturdu. Cuma olması sebebiyle bankalara para aktarmak için 17.30'dan sonra çalışamıyoruz. Bankalar mesai bitimine kadar bizim veznelerimiz açık olacak. Pazartesi yarım gün mesai olacağı için veznelerimiz yine açık” ifadelerine yer verdi. 

 

Kaynak:ADEM ADLIM

Vali Köşger, genç işadamlarını ağırladıÖnceki Haber

Vali Köşger, genç işadamlarını ağırladı

ASKİ'den Başkan Özel'e jet yalanlamaSonraki Haber

ASKİ'den Başkan Özel'e jet yalanlama

Yorum Yazın

Nazillili Vali Civelek'in acı günü
Sevim’den görevden alınan başkanlara mesajlı destek
Naz-Naz Karşıyakalı Erdoğan’ı geçemedi
Özcan ailesinin acı günü
Çerçioğlu, Çakırbeyli Pazarı'nda vatandaşlarla buluştu 
Naz Naz'dan taraftara 'kombine' çağrısı
Nazilli, Volkswagen fabrikasına talip 
Direksiyon başında kalp krizine yakalandı
BUEK yeni başarılar için yeni döneme hazır
Küçük kızdan büyük duyarlılık

Başka haber bulunmuyor!