ÖRKOOP

Nazilli’de gencer bereketi 

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Nazilli’de gencer bereketi 
Nazilli’nin yüz yıllık geleneği gencer pazarı, her bayram olduğu gibi devam etti. Kurban Bayramı’nın dördüncü günü Sosyete Pazarı olarak bilinen alanda kurulan gencer vatandaşlardan ilgi gördü.  
AKGÜL OFSET

Nazilli’de dini bayramların son günü kurulan pazar, gencer olarak biliniyor. Neredeyse yüz yıldır devam eden gencer geleneği bu sene Kurban Bayramı’nda da devam etti. Kurban Bayramı’nın dördüncü günü Sosyete Pazarı olarak bilinen alanda kurulan gencerde bölgenin kendine has ürünleri olan gencer macunu, kıtır helva, kar helvası, taze ve kuru incir de satışa sunulurken, aşırı sıcaklar nedeniyle kar helvası ve dondurma satılan alanlar dolup taştı. 
  KAR HELVASI VE DONDURMAYA TALEP YOĞUN 
  Gencerde kar helvası ve dondurma satan Özay Başalan, sıcak nedeniyle vatandaşların kar helvası ve dondurmaya yöneldiğini belirterek, “İşlerimiz mükemmel. Karımızı Madran Dağı’ndan getiriyoruz. Vişne şerbetimizi kendimiz yapıyoruz. Bu mesleği nesilden nesile devam ettiriyoruz. Her gencerde işlerimiz çok şükür iyi gidiyor” dedi. Kar helvası sade olarak 2 lira 50 kuruştan, üzerine konulan dondurmayla birlikte ise 3 lira 50 kuruştan satılıyor. 
  GENCER FESTİVAL OLSUN
  Kendi imalatı olan gencer macununu satışa sunan Soner Baygın, öğlen saatlerinde hava sıcaklığından dolayı fazla kalabalık olmasa da akşam üstü vatandaşların gencere daha çok ilgi gösterdiklerini söyledi. Eski dönemlerde gencerin yalnızca Pazar değil çeşitli eğlence etkinlikleriyle birlikte yapıldığını hatırlatan Baygın, gencerin yine eskisi gibi kutlanması için yapılacak organizasyonlar konusunda yerel yetkililerden destek istedi. Kilosu 20 lira olan gencer macunu 5,10, 15 liralık paketlerle de vatandaşlara sunuluyor. 
  KÜRŞAT BAŞKAN GENCERİ GEZDİ 
  Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, eşi Aslı Özcan’la birlikte sabah saatlerinde gencere giderek esnafla ve vatandaşlarla bir araya geldi. Göreve geldikten sonraki ikinci dini bayramı ve dolayısıyla genceri yaşayan Başkan Özcan, geçen Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi Kurban Bayramı’nda da gencere gelerek hem esnafla sohbet etti, hem de bol bol alışveriş yaptı. 
  BÖLGENİN ZENGİNLİĞİ ORGANİK İNCİR 
  Gencere gelenler bölgenin en büyük zenginliği olan incirin de gerek tazesini, gerekse kurusunu tezgahlarda buldu. Beşeylül Mahallesi’ndeki bahçesinden topladığı taze incirleri tezgahında vatandaşların beğenisine sunan Sebahat Öztürk, taze inciri altı liradan kuru inciri ise 20 liradan satıyor. Bu sene yaz yağmurları az olduğundan incirin çok kaliteli olduğuna dikkat çeken Öztürk, “Her gencerde buraya gelip satış yapıyoruz. Çok şükür işlerimiz iyi” dedi. 

 

Kaynak:MUSTAFA TOKSÖZ

Hiç kullanmadan bozuk çıktı, mağazanın cevabı şok ettiÖnceki Haber

Hiç kullanmadan bozuk çıktı, mağazanın c...

AK Parti'li Yavuz, partisinin 18. yılını kutladıSonraki Haber

AK Parti'li Yavuz, partisinin 18. yılını...

Yorum Yazın

İlk kuru incir 250 TL’den satıldı
CHP’li Yıldız, Nazilli’den hükümete yüklendi 
Naz-Naz Buca’yı da geçti
MHP'li Keski'nden Kural’a 'çakma Ülkücü' benzetmesi
Romanlar düğünde gönüllerince eğlendi
Nazilli’de vatandaşa pazar hizmeti
Ortakçıspor kalecisinin parmağı koptu
Kuyucak ve Karacasu’da uyuşturucu operasyonu
Silahlı saldırgan 40 gün sonra yakalandı
“Ne yatırım bitiriyorlar, ne yatırım getiriyorlar”

Başka haber bulunmuyor!