ÖRKOOP

Nazilli’de ibadetler artık ‘engel’siz

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Nazilli’de ibadetler artık ‘engel’siz
Nazilli İlçe Müftülüğü, Nazilli Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi ile Nazilli Engelliler ve Engellilere Destek Verenler Derneği (NAZENDER) iş birliğiyle örnek bir projeye imza atıldı.
AKGÜL OFSET

İbadetime Engel Yok Projesi kapsamında artık engelliler camilerde ibadetlerini rahatlıkla yapabilecek. İlk olarak Koca Camii'nde uygulanan proje kapsamında doğuştan engelli Yılmaz Bayraktar, sürekli dışarıda kıldığı namazını cami içerisinde kılabilmenin heyecanını yaşadı. ÖRNEK PROJE Kent Konseyi Engelliler Meclisi ve NAZENDER, engelliler için örnek bir projeyi daha hayata geçirdi. Nazilli İlçe Müftülüğü katkılarıyla hazırlanan proje kapsamında artık engelliler cami içinde ibadetlerini rahatlıkla yapabilecek. Nazilli Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi ve NAZENDER Başkanı Tayfun Yazıcı tarafından geliştirilen, Nazilli Müftülüğü'nce desteklenen proje kapsamında camilerde engelli arabası ve koltuk değneği bulundurulacak.

AMAÇ, ENGELLİLERE KOLAYLIK SAĞLAMAK

Nazilli İlçe Müftüsü Necati Topaloğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Kurallar, prensipler herkesi ilgilendiren hususlardır. Herkesin sorumluluk oranı değişiktir. Herkesin durumu, sağlığına göre nasıl yerine getirebiliyorsa, İslam'ın emirlerine uymakla mükelleftir. Diyanet İşleri Başkanlığımızın son yıllarda özelikle de camilerimizin engelli kardeşlerimizin de gireceği şekilde dizayn edilmesiyle ilgili talimatları var. Bu konuda biz de çalışmalar yapıyoruz. Yeni yapılan camilerimizi özellikle bunları da düşünerek engelli kardeşlerimizin de girebilecekleri, rahatlıkla ibadetlerini yapabilecekleri yerler olarak hazırlıyoruz. Eski camilerimizde imkanlar ölçüsünde bunları yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu bağlamda Nazilli Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Tayfun Yazıcı ile bu konu üzerinde zaman zaman görüşüyoruz, ortak projeler üretmeye çalışıyoruz" dedi.

İŞARET DİLİYLE HUTBE

Topaloğlu, "Cami görevlileriyle görüşüp camiye giremeyen engelli kardeşimiz varsa onların tespitini yapıp ne ihtiyaçları varsa karşılanacak. Bir kardeşimiz bile olsa onun isteğini yerine getirmek, bizim de sorumluluğumuzdur. İlk olarak bunu Koca Camii'nde karşıladık. Camide bulundurulan arabayla caminin içine girerek ibadetini yaptı. Kardeşimizin o anki sevinci gözlerinden okunuyordu. İşitme engelliler için de İlçe Müftülüğü olarak Yunus Emre Camisi'nde okunan hutbe işaret diline çevrilecek. Yaz kursları içinde belirlenecek bir camide işaret diliyle yaz kursu da açılacak. Bu kursun açılma nedeni de engellilerin dini doğru yerden, doğru kaynaklardan öğrenmelerini sağlamak” diye konuştu.

ENGELLİLER İÇİN KUR'AN KURSU DA AÇILACAK

Nazilli Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi ve NAZENDER Başkanı Tayfun Yazıcı, engelliler için güzel projelere imza atıldığına işaret ederek, "İbadetime Engel Yok Projesi kampanyası kapsamında Müftülüğün ilçedeki cami imamlarıyla iletişimi sonunda ihtiyacı olan camilere tekerlekli sandalye veya koltuk değneği verilecek. Engelli kardeşimiz camiye geldiğinde kirli araçlarını dışarıda bırakacak, içerideki temiz araçla cemaatin arasında namazlarını kılabilecekler. Bunlar çok güzel şeyler. Engelliler adına bir şeyler değişiyor. Bunu yaptıktan sonra da kız engelliler ve erkek engellilerimiz için Kur'an kursu açılması için çalışma yapacağız” ifadelerini kullandı.

BÜYÜK MEMNUNİYET YAŞADILAR

Projeden duyduğu mutluluğu dile getiren engelli Yılmaz Bayraktar ise şunları kaydetti: “Çok mutluluk verici bir olay. Yıllardır özlemini çekiyordum. Camilerin içine giremediğimde hasretini çekiyordum. Yaz-kış namazımı hep dışarıda kılmak zorunda kalıyordum. Sevincimi cümlelere dökemiyorum. Namazımı istediğim yerde kılıyorum, saf tutuyorum. En azından o havayı solumak çok güzelmiş. İlk defa teravih namazımı içeride kıldım. Bundan sonra artık her zaman namazımı içeride kılacağım. Bütün engelli kardeşlerimize hayırlı olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Kaynak:ADEM ADLIM

Anahtar Kelimeler:
Belediye Sinemasında bu haftaÖnceki Haber

Belediye Sinemasında bu hafta

İYİ Parti'liler Nazilli’de bayramlaştıSonraki Haber

İYİ Parti'liler Nazilli’de bayramlaştı

Yorum Yazın

Nazillili Vali Civelek'in acı günü
Sevim’den görevden alınan başkanlara mesajlı destek
Naz-Naz Karşıyakalı Erdoğan’ı geçemedi
Özcan ailesinin acı günü
Çerçioğlu, Çakırbeyli Pazarı'nda vatandaşlarla buluştu 
Naz Naz'dan taraftara 'kombine' çağrısı
Nazilli, Volkswagen fabrikasına talip 
Direksiyon başında kalp krizine yakalandı
BUEK yeni başarılar için yeni döneme hazır
Küçük kızdan büyük duyarlılık

Başka haber bulunmuyor!