Nazilli’de protokol kuralları anlatıldı 

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Nazilli’de protokol kuralları anlatıldı 
Kamu Yönetimi Uzmanı Nihat Aytürk, Nazilli’de “Protokol Kuralları” konulu bir konferans verdi. İlçe protokol üyeleri ve kamu çalışanların katıldığı konferansta resmi alanda davranış kuralları anlatıldı.   

Protokol kuralları ve davranış sanatı üzerine 13 kitabı bulunan Kamu Yönetimi Uzmanı Nihat Aytürk, Nazilli Belediyesi ve Nazilli Kaymakamlığı’nın ortaklaşa yaptığı organizasyonla Protokol Kuralları konulu bir konferans verdi. Nazilli Ticaret Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa başta Kaymakam İbrahim Küçük ve Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan olmak üzere ilçe protokol üyeleri, daire müdürleri, kurum amirleri ve kamu çalışanları katıldı. Protokol kurallarının, ulusal ve kurumsal itibarı korumak için oluşturulduğunu belirten Nihat Aytürk, söz konusu kuralların makam odaları ve makam araçlarında, resmi toplantılar, ziyaretler, törenler, resmi davet ve ziyafetlerde uygulandığını ifade etti.  
  “TEVAZU RESMİ YAŞAMDA ACİZLİKTİR”
  Protokolde önem sıralamasının konuklar, makam sahipleri ve kadınlar olarak belirlendiğini söyleyen Nihat Aytürk, “Resmi programlarda devleti temsil eden kişilerin resmi kıyafetler giymeleri gerekir. Uganda’da düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda resmi kıyafet yerine Romalı kıyafetleri giyen Uganda Büyükelçisi görevden alındı. Tevazu sosyal yaşamda üstünlük olsa da resmi yaşamda acizliktir” dedi. Nihat Aytürk, devlet adamları arasında yapılan ziyaret ve görüşmelerde her türlü hal ve hareketin mütekabiliyet ve misilleme esaslı olduğunu belirterek, “Resmi görüşmelerde taraflardan biri saygısızca davranırsa karşı tarafın da aynı şekilde davranması gerekir. Bu sosyal yaşamda görgüsüzlük olabilir ama resmi yaşamda misillemedir” ifadelerini kullandı. 
  "RESMİ ALANDA MÜTEKABİLİYET ESASTIR"
  Nihat Aytürk, şöyle devam etti: “Temsil ve itibardan tasarruf olmaz. Bir yöneticiyi eşi, sekreteri, danışma görevlisi, makam hizmetlisi ve şoförü temsil eder. Çay önce konuğa, sonra müdüre, sonra müdür yardımcısına ikram edilir. Protokolde makam esastır. Yaş cinsiyet, rütbe akademik titr yoktur. Milli bayrak, üst makam, konuk ve kadınlar sağa alınır.  Kurumlar arası resmi görüşmede düzey eşitliği ve denklik, eşdüzey kurumlar arası kabulde ve ziyarette mütekabiliyet ve misillemenin esastır. Makamda lüks israf değil itibardır.”
  BAŞKAN ÖZCAN’I ZİYARET ETTİ 
  Resmi toplantılarda sırasıyla Türk Bayrağı, Atatürk Posteri, Cumhurbaşkanı posteri ve kurum bayrağı asılması gerektiğinin altını çizen Nihat Aytürk, "Tokalaşma konusunda evde ev sahibi, resmi ortamda üst makam, sosyal ortamda kadınlar el uzatır. Onur konukları avluda, eşdüzey ziyaretçiler makam odasında, ast ziyaretçiler ayağa kalkarak el sıkılarak karşılanır” diye konuştu. Öte yandan Aytürk, konferans öncesi Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ı makamında ziyaret etti. Özcan, konuğuna plaket ve efe heykeli takdim etti. 

 

Kaynak:MUSTAFA TOKSÖZ

Nazilli’de kiraz bereketi Önceki Haber

Nazilli’de kiraz bereketi 

Nazilli’de liseli gençlerden alkışlanacak hareketSonraki Haber

Nazilli’de liseli gençlerden alkışlanaca...

Yorum Yazın

Kuyucak’ta İlköğretim Haftası kutlandı 
Kuyucaklı kadın girişimci, marka olma yolunda
Başkan Tuncel, Yuvaca’da inceleme yaptı 
İŞKUR basınla iş birliği yapacak
Nazilli Kent Konseyi’nden Başkan Özcan’a ziyaret
Özel 23 Nisan Kreşi’nden ‘Veli Tanışma Toplantısı’
Sanayi esnafını rahatlatacak yol hamlesi
Folklorcüler Uğur Mumcu Parkı'nda bir araya geldi
Plastik kapaklar, 13 yaşındaki Aysel’e umut oldu
Nazilli'de esnafın yüzünü güldürecek karar

Başka haber bulunmuyor!