NAZKOOP’un temelleri atılıyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
NAZKOOP’un temelleri atılıyor
Nazilli Belediyesi’nin bölgenin tarımsal kalkınması için kurmayı planladığı NAZKOOP’un hayata geçirilmesinde yol haritasını belirlemek üzere düzenlenen Tarımda Yeni Hedefler Kırsal Kalkınma 1. Arama Konferansı, geniş katılımla gerçekleştirildi.  

Nazilli Belediyesi Tarımda Yeni Hedefler Kırsal Kalkınma temalı  1. Arama Konferansı, Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Konferansa Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Nazilli Tarım ve Orman İlçe Müdürü Sunay Güler, Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan, CHP Nazilli İlçe Başkanı Serkan Sevim, İYİ Parti  Nazilli İlçe Başkanı Durmuş Kural, meslek odalarının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. 
  “BİRLİKTE HAREKET ETMEYİ ÖĞRENMELİYİZ”
  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan konferansın açılış konuşmasını Kaymakam İbrahim Küçük yaptı. Nazilli’nin tarımda başkentlerden biri sayılabilecek bir şehir olduğuna dikkat çeken Kaymakam Küçük, “Günümüzdeki üretim ve pazarlama şekilleri, dünyadaki trendler değişiyor. Ayak uydurmayanlar kaybolup gidiyorlar. Ülkemizde olumsuz örnekleri yaşanan kooperatifleşmenin yeniden yapılanması önemli. Birlikte hareket etme kültürü olan bir millet olmamıza rağmen olumsuzluğu geleceğimize yayarak birlikte hareket edemeyen bir toplum haline geldik. Bu engeli hep beraber aşmamız gerekiyor. Bu konferansın buna bir çözüm üreteceğini umuyorum. Nazillili üreticilerin ekonomik gelirini artırmada önemli gelişmelerin önünü açacağını ümit ediyorum” dedi.
  “KURUTULMUŞ SEBZELERİMİZİ İYİ FİYATLA SATACAĞIZ”
  Moderatörlüğünü Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Elemanı Doç. Dr. Ali Petek’in yaptığı Konferansta ilk olarak Nazilli Belediye Başkan Yardımcısı Mert Öreroğlu söz aldı. Öreroğlu, "Nazilli’de en temel geçim kaynağımız tarım. Pazarlama ve üretimin doğru yönlendirilmesinde sıkıntılarımız var. Hal Yasası'yla kooperatifler hallerde ürünlerini doğrudan tüketiciye sunabilecek. Bu noktada kendi tarım ürünlerimizi satabileceğimiz yapılanmayı ulaştırmamız gerekiyor. İncir ve kestanede ihracatçılarımız var. Ama sebzeciliğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Küçük üreticiler var. Bunları kooperatif çatısı altında birleştirebilirsek avantaj sağlayacağız.  Önümüzdeki 100 yıllık tarımsal kalkınmasını planlayacağımız bir model üzerinde çalışıyoruz. Ev kadınlarımızı bu sisteme dahil etmek istiyoruz. Nazilli’de çok çeşitli sebzeler kurutuluyor. Bunların pazarlamasının büyük şehirlerde yapmak istiyoruz. Burada 2 liraya maledilen patlıcan dizisini oralarda 20 liraya satıyorlar. Üreticilerimizle bu geliri paylaştırmak istiyoruz. Fabrika kurmaktan daha kolay bunu yapmak. Herkesin fikrini alarak yol haritamızı hazırlamak istiyoruz” diye konuştu. 
  “SAĞLIKLI ÜRÜNLER ÜRETİYORUZ”
  Koçarlı Büyükmenderes Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Yurdagül Bozkurt, “Üreten kadın mutlu kadın” sloganıyla başladıkları kooperatifçilik çalışmalarını anlattı. İlk olarak oya atölyesi  kurduklarını belirten Bozkurt, “Bazı şeyleri ben değil biz olarak düşünerek başlamalıyız. Valilik, kaymakamlık, belediye olarak işbirliği içinde çalıştık. Kararlı ve samimi iseniz menfaat beklemiyorsanız engeller bir bir kalkıyor 9 kadınız ürettiğimiz elbiseler takılar, incir, ceviz, üzüm gibi ürünlerden sağlıklı ürünler yapıp satıyoruz” ifadelerini kullandı. 
  ÇÖZÜM YOLLARINI GÖSTERDİ 
  Buharkent Ziraat Odası ve Buharkent Meyve Sebze Üreticiler Birliği Başkanı Naim Özdamar ise kooperatifçiliğin başarılı olması için yapılması gerekenleri anlattı. İlk olarak kooperatifler için manevra kabiliyeti olan yasal düzenlemeler yapılması gerektiğini belirten Özdamar, “Kooperatiflerde başkan ve çalışacak personel için yasal esaslar belirlenmeli, pazarlama altyapısı oluşturulmalı. Kooperatifler bakanlıklara bağlı olmaktan çıkarılmalı, bir tek bakanlık ve genel müdürlük çatısı altında toplanmalı. ÖTV ve KDV muafiyetlerinden doğrudan yararlanmalı. Kooperatifler birleştirilmeli. Kooperatifçilik havzaları geliştirilerek nerede ne tür kooperatifçiliğin yapılabileceği esaslara bağlanmalıdır. Tarım kooperatifçiliğin temelidir. Tarım sektörü için ilan edilmemiş bir savaş var. Maden, enerji, ulaşım gibi sektörler gözlerini tarım topraklarına dikmiş durumda. Tarım üretmezse bu millet aç kalır” şeklinde konuştu. 
  KOOPERATİF DESTEKLERİNİ ANLATTI 
  Aydın Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı Kooperatif Şube Müdürü Erdal Erkan, Karacasu ve Koçarlı’da kadınların ürettikleri ürünleri pazarlamaları için danışmanlık hizmeti verdiklerini, girdi maliyetlerinin düşürülmesi için çeşitli destekler ve lojistik hizmet sunduklarını ifade etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Danışmanı Şevket Meriç ise, “Süt Kuzusu” projesiyle süt kooperatiflerine lojistik destek verdiklerini, kooperatiflerden alınan 1 milyar 200 milyon liralık sütü ihtiyaç sahibi çocuklara dağıttıklarını söyledi. İzmir’in çeşitli noktalarında organik pazarlar ve üretici pazarları kurduklarını markalaşma ve alternatif ürün elde etme ve yerel tohum üretme konularında yapılan çalışmaları anlattı. 
  İLETİŞİM VE GÜVEN VURGUSU 
  Konferansta son olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi KÖYKOOP İzmir Birliği Başkanı Neptun Soyer konuşma yaptı. 10 yıl önce yedi kadın bir araya gelerek kooperatif kurduklarını anlatan Soyer, şunları kaydetti: “Ev eksenli çalışan kadınları ekonomik gelişimini hedefledik. Tarımın her yerinde kadınlar var. Kooperatifçilikte en önemli unsurlar iletişim ve güven. Birbirimize güvendik. Ayrıca kurumlar arası ilişkiler de çok önemli. Konu insanımızın ekonomik gelişimi olduğunda tüm kurumlar işbirliği içinde çalışabilmeli. Birlikte çalışmayı öğrenmemiz gerekiyor."


 

Kaynak:ADEM ADLIM

‘Bay Çemrek’ berber salonu dualarla açıldı      Önceki Haber

‘Bay Çemrek’ berber salonu dualarla açıl...

Nazilli’de yol yenileme atağı devam ediyorSonraki Haber

Nazilli’de yol yenileme atağı devam ediy...

Yorum Yazın

Oda başkanı, işgaliye yasağına destek verdi
Nazillili eski muhtar sevenlerini korkuttu
Nazilli Baro Temsilciliği’nden 600 kişilik aşure
Beşeylül Ortaokulu’nda İlköğretim Haftası kutlandı
Kuyucak’ta İlköğretim Haftası kutlandı 
Kuyucaklı kadın girişimci, marka olma yolunda
Başkan Tuncel, Yuvaca’da inceleme yaptı 
İŞKUR basınla iş birliği yapacak
Nazilli Kent Konseyi’nden Başkan Özcan’a ziyaret
Özel 23 Nisan Kreşi’nden ‘Veli Tanışma Toplantısı’

Başka haber bulunmuyor!