Online kayıt uygulaması özel yurtları vurdu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Online kayıt uygulaması özel yurtları vurdu
Her sene kayıt döneminde kampüslerin önünde stant açarak öğrenci kaydı yapan özel yurtlar online kayıt uygulamasından sonra deyim yerindeyse sinek avlıyor.  

Yükseköğretim sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra ünversitelere yerleştirilen öğrenciler barınma sorunuyla karşı karşıya. Kimileri Kredi Yurtlar Kurumu’nun yurtlarına yerleşecek ancak devlet yurduna yerleşemeyenler veya kalmak istemeyenler özel yurtlara yönelecek. Birkaç yıl öncesine kadar üniversiteye yerleşen öğrenciler kayıt için okuyacakları şehre geldiklerinde, kampüslerin önlerinde stant açan özel yurtların temsilcileri tarafından karşılanırlar, burada kalacakları yurdu belirlerlerdi. Ancak son birkaç yıldır üniversitelere internet üzerinden kayıt yaptırma imkanı getirilmesi özel yurtlar için tam anlamıyla darbe oldu. Zira kampüs önlerinde bekleyen özel yurt görevlileri bir hafta içinde kapasitelerini doldururken şimdi ise deyim yerindeyse sinek avlıyorlar. 
  “BOŞ BEKLİYORUZ”
  Kayıtların başladığı pazartesi gününden beri Nazilli’deki Sümer Kampüsü’nün önünde stant açan Acar Erkek Öğrenci Yurdu görevlisi Ömer Faruk Tüzer online kayıt imkanının kendilerini olumsuz etkilediğini belirterek, “Daha önce bir hafta içinde kapasitemizi doldururduk şimdi ise çok az öğrenci geldiği için burada boş bekliyoruz diyebilirim. İsabeyli kampüsü önünde de standımız var ancak halen ihtiyacımız olan öğrenci sayısına ulaşabilmiş değiliz” dedi.
  “GELENLERİN SAYISI ÇOK AZ”
  Gürsoy Kız Öğrenci Yurdu görevlisi Fatma Bıçakçı  Pazartesi gününden beri yalnızca birkaç kişi kaydedebildiklerini ifade ederek, “Buraya pek gelen giden olmuyor artık. E-devletten kayıt imkanı getirilmesi bizleri mağdur etti.  Eskiden günde 15 kayıt yapıyorduk şimdi buraya o kadar kişi gelmiyor bile. Kapasitemiz 128. Burada okuyacak öğrencilerin telefonla bize ulaşmalarını bekleyeceğiz” dedi.  
  “EYLÜL ORTASINDA DA STANT KURACAĞIZ”
  Gözde Kız Öğrenci Yurdu görevlisi Nevzat İnç ise online kayıt uygulamasının özel yurtları çok etkilediğini belirterek, “Öğrenci sayısı her geçen yıl düşüyor. Bu uygulamadan önce günde 15-20 kişiyi kaydettiğimiz oluyordu. Kapasitemizi bir hafta içinde dolduruyorduk. Oysa şimdi gelen giden yok. Okulların açılmasından önce yine burada stant kurmayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. 
  “KYK SONUÇLARINI BEKLİYORLAR”
  Össavran Kız Yurdu Temsilcisi Lütfü Özsavran da  online kayıt uygulamasının da etkisi olmakla birlikte birçok kişinin KYK yerleştirme sonuçlarını beklediği için henüz hareketlilik başlamadığını belirtirken, “Yeni bölümler açılmaması da öğrenci sayısının düşmesine neden oluyor. Eskiden buraya bir hafta boyunca yoğun bir trafik oluyordu. Yurdumuzu bir hafta içinde doldururduk ancak şimdi gelen giden yok. Okullların açılmasından önceki bir hafta içinde hareketlilik olur diye bekliyoruz” diye konuştu. 


 

Kaynak:ADEM ADLIM

İlk kuru incir 250 TL’den satıldıÖnceki Haber

İlk kuru incir 250 TL’den satıldı

CHP’li Yıldız’dan Özcan’a ziyaretSonraki Haber

CHP’li Yıldız’dan Özcan’a ziyaret

Yorum Yazın

CHP Nazilli’de Kazım Turanlı aday oldu
Nazilli Belediye Meclisi olağanüstü toplandı
Tuncay Ayas, kıyak iddialarını yalanladı
Kaymakam Yalçın’dan, Sağlam’a ‘hayırlı olsun’ ziyareti
Nazilli’de aralıklarla 3 gün elektrik kesilecek
NAZENDER’den engelliler okuluna mutfak atölyesi
CHP’li Bülbül’den Cumhurbaşkanlığı’na ek bütçe sorusu
Takmaklı’lar 2 sene sonra Uğur’da
‘Hacı Süleyman Efendi Ödülü’ sahibini buldu
Su samuru kaza kurbanı

Başka haber bulunmuyor!