“Örtülü fon yaratma yasası"

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
“Örtülü fon yaratma yasası"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Turizm Ajansı kurulması için Meclis’te kabul edilen yasa hakkında eleştirilerde bulundu. Bülbül, “Bu yasa örtülü bir fon oluşturma çabasıdır” dedi. 

Turizm Ajansı kurulmasına dair kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclis’inde kabul edildi. TBMM Adalet Komisyonu üyesi CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Meclis Genel Kurulunda konuyla ilgili yaptığı konuşmada turizmin gelişmesi için Türkiye'de bir iklim değişikliğine ihtiyaç olduğunu belirtti. Bülbül açıklamasının devamında, “İnsanlar toplantı ve yürüyüş hakkını, ifade özgürlüğü hakkını kullanmalı. Artık 382 cezaevine ek 120 cezaevi daha açılmamalı. Turist geldiği ülkenin hukuk güvenliği, can güvenliği, mal güvenliği içinde, özgür bir toplumda gezmeyi ister. Demokrasi iklimine sahip, özgür bir toplum olmadığımız sürece turizmi geliştirme yasalarını ne kadar getirsek de turizmde bir aşama sağlayamayız” dedi.
“TURİZM GELİŞTİRMEK BOŞ ÇABADIR”
Kişilerin can ve mal güvenliği konusunda Türkiye’nin 126 ülke arasında 96'ncı sırada olduğunu belirten Bülbül, “Hukukun üstünlüğü endeksinde 2014'te 59'uncu sıradayken şu an 126 ülke arasında 109'uncu sıradayız. Yolsuzlukla mücadelede 57'inci ülkeyiz, şeffaflıkta 94'üncü, temel hak ve özgürlüklerin ihlalinde ise 122'nci ülkeyiz. En önemlisi, Avrupa Konseyinin 2018 Raporu'na göre, Avrupa Konseyi ülkelerinde 130 gazeteci tutuklu ve bunun 110'u Türkiye'de. Gazetecilerin cezaevinde olduğu, siyasilerin, milletvekillerinin cezaevinde olduğu, özgürlüklerin olmadığı bir toplumda turizmi geliştirmek boş çabadır” ifadelerini kullandı. 
“NİYE KORKUYORSUNUZ?”
İktidarın Sayıştay denetiminden korktuğunu söyleyen milletvekili Bülbül, “Orhun ve Tonyukuk Yazıtları'nda kuyudat memuru çok önemli. Selçuklularda, Gaznelilerde, Karahanlılarda, İlhanlılarda devletin gelir ve giderlerinin denetimi Divan-ı İşrafta yapılıyor, Osmanlı'daysa Başbâkî Kulluğu ve Divan-ı Muhasebatta yapılıyor. Daha sonra 1876'da, 1924'te Anayasal kurum hâline geliyor ve 1961'de de "Sayıştay" ismini alıyor. Siz neden Sayıştay denetiminden korkuyorsunuz? Kamu İhale Kanunu'ndan niye korkuyorsunuz? Bu kanunu on yedi yılda 188 defa siz değiştirdiniz. Neyi eksik bıraktınız da, uygulandığı takdirde bu ajans hakkında bir şeyler bulunabilir korkusu yaşıyorsunuz?” dedi. 

 

Kaynak:HABER MERKEZİ

ADÜSEM, yabancı dil kursu düzenlediÖnceki Haber

ADÜSEM, yabancı dil kursu düzenledi

DSİ, Bozdoğan’da sorunları çözecekSonraki Haber

DSİ, Bozdoğan’da sorunları çözecek

Yorum Yazın

Oda başkanı, işgaliye yasağına destek verdi
Nazillili eski muhtar sevenlerini korkuttu
Nazilli Baro Temsilciliği’nden 600 kişilik aşure
Beşeylül Ortaokulu’nda İlköğretim Haftası kutlandı
Kuyucak’ta İlköğretim Haftası kutlandı 
Kuyucaklı kadın girişimci, marka olma yolunda
Başkan Tuncel, Yuvaca’da inceleme yaptı 
İŞKUR basınla iş birliği yapacak
Nazilli Kent Konseyi’nden Başkan Özcan’a ziyaret
Özel 23 Nisan Kreşi’nden ‘Veli Tanışma Toplantısı’

Başka haber bulunmuyor!