ÖRKOOP

“Pamuk üreticisi mağdur ediliyor”

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
“Pamuk üreticisi mağdur ediliyor”
Nazilli Ziraat Odası Meclis Başkanı Mesut Yörükoğlu, pamuk üreticisinin hasat dönemi yaklaşmış olmasına rağmen geçen sezondan kalan prim desteğinin bir kısmını hala alamadığını hatırlatarak yetkililere çağrıda bulundu.
AKGÜL OFSET

Nazilli Ziraat Odası Meclis Başkanı Mesut Yörükoğlu, tüm çiftçilerin ekonomik sıkıntı yaşadığı şu günlerde özellikle pamuk üreticisinin ödemelerini alamamasından dolayı dara düştüğünü dile getirdi. Yörükoğlu, 2018 yılı pirim desteklemelerinde ödenen yüzde 70’lik dilimden arta kalan yüzde 30’luk ödemenin Ağustos ayına yaklaşılmasına rağmen hala yapılmadığını, pamuk üreticisinin en çok paraya ihtiyaç duyduğu bu dönemde ceplerin boş olduğunu söyledi. 

“MAZOT ÇOK PAHALI”

Yeni sezon pamuk hasadı dönemine yaklaşıldığını hatırlatan Yörükoğlu, il genelindeki ziraat odalarının temsilcilerinin durumu milletvekillerine ilettiklerini ifade etti. Yörükoğlu ayrıca Mayıs ayı sonundan itibaren yükselen Ziraat Bankası tarımsal kredilerindeki faiz artışının ayrı bir sıkıntı olduğunu, özel bankalardan kredi kullanmak zorunda kalan çiftçinin yüksek faizle ekonomik darlık çektiğini vurguladı. Mesut Yörükoğlu, “Her indirimden sonra gelen akaryakıt zammı da ayrı bir dert. Bir birimlik indirimden sonra akaryakıtta muhakkak beş veya altı birimlik artış hemen geliyor. Çiftçimiz dünyanın en pahalı mazotunu kullanıyor” sözleriyle çiftçilerin en büyük gider kalemlerinden mazotun pahalılığına dikkat çekti. 

YETKİLİLERE SESLENDİ 

Mesut Yörükoğlu, 2019 yılı ürünlerinin hasat dönemine yaklaşılmasına karşın hala pamuk başta olmak üzere, hiçbir tarımsal üretimin destekleme politikalarının açıklanmadığına, dekarda kaç kilogram pamuk üretimine kaç lira pirim verileceğinin bilinmediğine dikkat çekerek, “Bu belirsizlik çiftçiyi etkiliyor. Stratejik önemi olan pamuk tarımı bundan zarar görüyor. Beklentimiz sıkıntılarımızın ve belirsizliklerin bir an önce çözülmesidir. Kurban Bayramı’na yaklaştığımız bu dönemde çiftçi kurbanlık parasını buradan karşılayabilmeli” ifadelerini kullandı.

Kaynak:ZAFER SAĞLAM

Anahtar Kelimeler:
Kore Gazisi askeri törenle sonsuzluğa uğurlandıÖnceki Haber

Kore Gazisi askeri törenle sonsuzluğa uğ...

Aydınlılar müziğe doyacakSonraki Haber

Aydınlılar müziğe doyacak

Yorum Yazın

İlk kuru incir 250 TL’den satıldı
CHP’li Yıldız, Nazilli’den hükümete yüklendi 
Naz-Naz Buca’yı da geçti
MHP'li Keski'nden Kural’a 'çakma Ülkücü' benzetmesi
Romanlar düğünde gönüllerince eğlendi
Nazilli’de vatandaşa pazar hizmeti
Ortakçıspor kalecisinin parmağı koptu
Kuyucak ve Karacasu’da uyuşturucu operasyonu
Silahlı saldırgan 40 gün sonra yakalandı
“Ne yatırım bitiriyorlar, ne yatırım getiriyorlar”

Başka haber bulunmuyor!