ÖRKOOP

Pazar esnafı bayram sevinci yaşayamadı 

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Pazar esnafı bayram sevinci yaşayamadı 
Ramazan Bayramına sayılı gün kalmasına rağmen Nazilli Sosyete Pazarında esnaf deyim yerindeyse kan ağlıyor. Pazarcı esnafı alım gücünün düşmesiyle vatandaşların çocuklarına bile bayramlık elbise ve ayakkabı almaya yanaşmadığını dile getirerek serzenişte bulundu. 
AKGÜL OFSET

Nazilli’de Perşembe günleri kurulan  sosyete pazarında tezgahı olan esnaf Ramazan Bayramı’ndan umduğunu bulamadı. Bayrama birkaç gün kalmasına rağmen elbise ve ayakkabı satan pazarcı esnafı, vatandaşların ne kendileri ne de çocukları için bayramlık almamasından yakınıyor. Sosyete pazarında 10 liralık tişörtlerin bile tezgahta kaldığını söyleyen esnaf Abdulbaki Kır; “Tişört 10, elbise 20 lira ve pantolonlar 25 lira olmasına rağmen neredeyse sinek avlıyoruz. Geçmiş yıllarda  biz bayrama yakın günlerde müşteriden başımızı kaşıyamazdık. Ama artık öyle bir satış yok” sözleriyle eski günleri aradıklarını ifade etti. 
“FİYAT DÜŞÜK AMA SATIŞ YOK”
Sosyete pazarında tezgahı bulunan bir başka esnaf Cengiz Çakmak da satışların azlığından yakındı. 30 yıldır pazarda giysi satışı yaptığını belirten Çakmak; "Penyeler 15-20 lira arasında değişiyor. Yelekler 25 lira. Fiyatların çok uygun olmasına rağmen satış yapmakta zorlanıyoruz. Eski bayram satışlarından eser yok” diye konuştu. 
Pazarda ayakkabı tezgahı bulunan Derviş Hamzalı ise uzun yıllardır pazarcılık yaptığını ifade ederek; “Ben hayatımda böyle bir durgunluk görmedim. Fiyatlarımız 25 liradan başlıyor, en pahalısı 50 lira ama bırakın bayram hareketliliğini eskiden normal zamanlarda yaptığımız satışı bile bulamıyoruz. Arife gününü bekliyoruz” dedi. 
“10 LİRALIK TİŞÖRTLER BİLE SATILMIYOR”
Kızıyla birlikte pazarda tezgah açan 30 yıllık pazarcı esnafı Fatma Savun da tıpkı diğer esnaflar gibi satış olmamasından yakındı. Çocuklar için tişört, tayt, elbise ve pantolon gibi giysiler satan Savun; “Fiyatlarımız 10 liradan başlıyor, en yüksek 35 lira. Ama müşteri gelip fiyatını bile sormuyor. Eski bayramların öncesinde tezgahın başı dolu olurdu.  30 yıldır böyle bir durgunlukla karşılaşmadım” sözleriyle şaşkınlığını dile getirdi. 
Pazarda annesi Hülya Bakırcı ile birlikte ayakkabı tezgahı bulunan Fatih Bakırcı da; "Ayakkabı, babet, spor ayakkabı, çanta çeşitlerimiz var. Tezgahımızda en yüksek fiyat 25 lira ama bayram hareketliliğinden eser yok. Daha önce hiç yaşamadığımız bir durgunluk yaşıyoruz. İnşallah arefe günü birazcık da olsa hareketlenir” dedi. 
Giysi satışı yapan Talat Turan; “Satışlarımız o kadar azaldı ki ben bayramdan sonra mesleği bırakmaya karar verdim. 10 lira bile insanlara pahalı geliyor, almıyorlar” diye konuştu. 

Kaynak:ADEM ADLIM

Kaymakam Can, şehit yakınlarını unutmadıÖnceki Haber

Kaymakam Can, şehit yakınlarını unutmadı

Nazilli Ramazan Bayramı'na hazırSonraki Haber

Nazilli Ramazan Bayramı'na hazır

Yorum Yazın

Nazillili Vali Civelek'in acı günü
Sevim’den görevden alınan başkanlara mesajlı destek
Naz-Naz Karşıyakalı Erdoğan’ı geçemedi
Özcan ailesinin acı günü
Çerçioğlu, Çakırbeyli Pazarı'nda vatandaşlarla buluştu 
Naz Naz'dan taraftara 'kombine' çağrısı
Nazilli, Volkswagen fabrikasına talip 
Direksiyon başında kalp krizine yakalandı
BUEK yeni başarılar için yeni döneme hazır
Küçük kızdan büyük duyarlılık

Başka haber bulunmuyor!