ÖRKOOP

Pirlibey’de görkemli tören 

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Pirlibey’de görkemli tören 
Devlet Su İşleri (DSİ) 21. Bölge Müdürlüğü’nün Aydın Valiliği ile birlikte hayata geçirdiği  Nazilli’nin Pirlibey Mahallesi’nde 21 kilometrelik toprak kanalın betonla kaplanması projesinin açılışı, Pirlibey’de düzenlenen törenle gerçekleştirildi.  
AKGÜL OFSET

Törene Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Devlet Su İşleri 21. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta, Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Mehmet Akif Balta, DSİ 21. Bölge Müdürlüğü olarak 32 bin 500 kilometrekarelik alanda Aydın merkez olmak üzere Denizli ve Muğla illerinde bin personelle hizmet verdiklerini söyledi.  
  “TARIM ARAZİLERİNİ SUYA KAVUŞTURUYORUZ”
  Balta, sorumluluk sahasında 3 il, 49 ilçe ve bin 857 mahalle bulunduğunu belirterek, “Buralarda yaklaşık 3 milyon 100 bin vatandaş yaşıyor. Aydın’da 1 milyon 155 bin dekar tarım arazisine sulama suyunu ulaştırmış bulunmaktayız. Ayrıca devam eden sulama inşaatlarıyla birlikte 271 bin dekarlık sahayı yakın zamanda sulama suyuna kavuşturmuş olacağız. Aydın’da devam eden 76 bin dekarlık sulama projelerimizi hayata geçirdiğimizde sulama suyuna kavuşturduğumuz alan Aydın’da bir buçuk milyon dekara ulaşacak” dedi.  
  21 KİLOMETRELİK KANAL YENİLENDİ 
  2019’da Aydın’da 2 milyar 115 milyon lira yatırım maliyetli 82 proje yürüttüklerini belirten Mehmet Akif Balta, “Koçarlı ve İncirliova’yı İkizdere Barajı’ndan içme suyuna kavuşturduk. Germencik ve Köşk’e içme suyu getirmek için ihale gerçekleştirdik. Söke ve Kuşadası içme suyu sorunun çözmek için Sarıçay Barajı’nın ihalesi Genel Müdürlük tarafından yapılıyor. Nazilli, Kuyucak ve Buharkent’in içme suyu sorununu çözecek olan 165 milyonluk yatırımın inşaatına başladık. Pirlibey’de yenilediğimiz kanal 76 yıl önce inşa edilmiş ve görevini yapamaz hale gelmişti. Kanal eski olduğu için kayıplarımız had safhadaydı. Konu valiliğe iletildi. Valimiz DSİ’ye YİKOP üzerinden ciddi miktarda maddi kaynak sağlamış, 21 kilometrelik sulama kanalının yeniden yapılmasına vesile olmuşlardır. Bu kanal ile 5 bin 300 dekar tarım arazisi sulama suyuna kavuşmuştur. Bakanımıza ve valimize teşekkür ediyorum, hayırlı olsun” diye konuştu.  
  “NAZİLLİ TARIMDA KATMA DEĞER SAĞLIYOR”
  Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger ise konuşmasının başında, “DSİ’nin yaptığı yatırımlar arasında en küçüklerinden birisi olan bu proje için böyle kallavi bir tören  beklenmiyordu” sözleriyle şaşkınlığını ve memnuniyetini ifade etti. DSİ’nin Türkiye’nin en önemli kurumlarından biri olduğunu belirten Vali Köşger, “Türkiye’nin üretiminde emeği olan bir kurum. Aydın’a 568 milyon lira yatırım yaptı. Yüzyılların rüyası Çine Barajı’nı yapmış olmasıyla her türlü takdiri hak ediyor. Aydın tarımın başkentlerinden birisi ve Aydın’ın en büyük ilçelerinden biri olan Nazilli’de DSİ’nin emeği çok. Türk tarımında önemli katma değer sağlayan ilçelerimizden birisi. Valilik olarak projeye 1 milyon liralık katkı sağladık. Çiftçilerimize helali hoş olsun” ifadelerini kullandı.  
  Konuşmaların ardından protokol üyeleri kurdele keserek açılışı tamamladı. Açılışın ardından katılımcılara pilav, kavurma ve ayran ikram edildi. 

 

Kaynak:MUSTAFA TOKSÖZ

Okumuş, öğretmenlerle okulu boyadı Önceki Haber

Okumuş, öğretmenlerle okulu boyadı 

CHP’li Bülbül, İlim Yayma Cemiyeti’ni gündeme taşıdı Sonraki Haber

CHP’li Bülbül, İlim Yayma Cemiyeti’ni gü...

Yorum Yazın

BUEK yeni başarılar için yeni döneme hazır
Küçük kızdan büyük duyarlılık
Ev almanın tam zamanı
Ertürk tarlada işçilerle İncir topladı
Düğünde çıkan kavgada 3 yaralı
MHP Aydın’da İkizdere Barajı açıklaması
Kızılay depremzedelerin yardımına koştu
Uzun Çarşı ucuz kurtuldu
Okul birincisi mimar olacak
Milli Hakem Aldemir’e Kuyucak’ta önemli görev

Başka haber bulunmuyor!