ÖRKOOP

Siftah dernekten, bereketi Allah’tan

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Siftah dernekten, bereketi Allah’tan
Nazilli Esnafları Güç Birliği Derneği, 400 esnafa içinde bir lira siftah parası bulunan zarfı sabahın erken saatlerinde dükkan kapılarının altından atarak hoş bir sürpriz yaptı.
AKGÜL OFSET

Nazilli’de yaşayan 400 esnaf sabah dükkanlarını açmak için geldiklerinde hoş bir sürprizle karşılaştı. Nazilli Esnafları Güç Birliği Derneği, çeşitli mahallelerde imkanlarının elverdiği sayıda esnafın kapısının altından içinde bir lira ve üzerinde iyi dileklerin yazılı olduğu bir zarf attı. Zarfın içindeki mesajda, “Kökleri Ahi Evran’a dayanan Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti döneminde devam eden kendine özgü gelenek ve hiyerarşi ile günümüzde temsil ettiğimiz esnaf arkadaşlarımız. Siftah berekettir, mutluluktur, huzurdur. Ekonominin durgun olduğu bu günlerde hepimiz her gün yeni umutlarla kepenklerimizi açıyoruz. Bugün siftahı bizimle yapın istedik. Sembolik siftah parasının sizlere bol kazanç ve bereket getirmesini diliyoruz” cümleleri yer aldı. 

“ÇOK GÜZEL TEPKİLER ALDIK”

Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Füzyon Temizlik şirketinin sahibi Meltem Tuğral, Nazilli esnafları arasında birlik beraberliğe katkı sağlamak ve Kurban Bayramı öncesi esnafa bereket getirmesi dileğiyle böyle bir çalışma yaptıklarını belirterek, “Ahilik geleneğini yeniden canlandırmak istiyoruz. Daha önce birkaç yerde bu yapılmış biz de onlardan esinlendik” dedi. Sabahın erken saatlerinde dükkanlarını açmak için gelen esnafların zarfı alıp okuduklarında çok duygulandıklarını belirten Tuğral, “Tebrik edenlerin yanında esnafımız eski gelenekleri hatırlayıp çok duygulandıklarını söylediler. Çok güzel tepkiler aldık” ifadelerini kullandı. 

ESKİ GÜZEL GELENEKLERİMİZİ HATIRLADIK

Çalışmayı değerlendiren Ali Kama Helvacısı’nın sahiplerinden Kürşat Kama, “Bize eski güzel günleri hatırlattıkları için teşekkür ediyoruz. Günümüzde bazı esnaflar siftah yapmadan kapatıyorlar. Onlara da moral oldu” dedi. Serhat Kama ise, “Örf ve adetlerimizi tekrar yaşattılar. Eskiden esnaf sabah ilk alışverişini yaptığında, 'Siftah senden bereketi Allah’tan' derdi. Bir esnaf dükkanını kiraya vereceği zaman komşu dükkan sahiplerinin fikrini sorardı. Şimdi bu güzel geleneklerimizin hiçbiri kalmadı. Bize geleneklerimizi hatırlattıkları için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak:ADEM ADLIM

Anahtar Kelimeler:
Şehit Sevim'in ismi ölümsüzleştirildiÖnceki Haber

Şehit Sevim'in ismi ölümsüzleştirildi

Muhtar Certel’den tebligat uyarısı Sonraki Haber

Muhtar Certel’den tebligat uyarısı 

Yorum Yazın

İlk kuru incir 250 TL’den satıldı
CHP’li Yıldız, Nazilli’den hükümete yüklendi 
Naz-Naz Buca’yı da geçti
MHP'li Keski'nden Kural’a 'çakma Ülkücü' benzetmesi
Romanlar düğünde gönüllerince eğlendi
Nazilli’de vatandaşa pazar hizmeti
Ortakçıspor kalecisinin parmağı koptu
Kuyucak ve Karacasu’da uyuşturucu operasyonu
Silahlı saldırgan 40 gün sonra yakalandı
“Ne yatırım bitiriyorlar, ne yatırım getiriyorlar”

Başka haber bulunmuyor!