ÖRKOOP

Sultanhisarlı çiftçilerin beklediği haber geldi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Sultanhisarlı çiftçilerin beklediği haber geldi
Sultanhisar Ziraat Odası Başkanı Yüksel Yılmazoğlu, özellikle incir üreticileri için büyük önem taşıyan Akdeniz meyve sineğiyle mücadele için 2,5 ton daha solüsyon hazırlandığını açıkladı. Üçüncü partiyi hazırlayan odanın bu sene yaptığı toplam solüsyon miktarı 7,5 ton oldu.
AKGÜL OFSET

Sultanhisar Ziraat Odası’nın geçen yıl Akdeniz meyve sineğinden çok zarar gören Sultanhisarlı çiftçiler için yaptığı uygulama yoğun ilgi gördü. Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü öğretim elemanlarından Prof. Dr. Hüseyin Başpınar danışmanlığında yürütülen Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi Projesi kapsamında, ilçedeki toplam 17 bin dekarlık incir ve turunçgil alanlarında oluşacak zararın engellenmesi amacıyla ilk etapta iki buçuk tonluk Akdeniz meyve sineğine karşı tuzak solüsyonu hazırlandı.

ÜÇÜNCÜ PARTİ HAZIRLANDI 

Akdeniz meyve sineği çekici tuzak solüsyon Sultanhisarlı çiftçilerden büyük ilgi görünce iki buçuk tonluk ikinci parti solüsyon hazırlandı ancak bu da yeterli olmayınca yine iki buçuk tonluk üçüncü parti hazırlanarak Sultanhisarlı çiftçilerin kullanımına sunuldu. Piyasada kilosu 25 lira olan solüsyon Sultanhisar Ziraat Odası’nda kilosu 5 liradan üreticiye sunuluyor. Bir kiloluk solüsyon dört ağacı Akdeniz meyve sineğinden koruyor. 

PET ŞİŞELER AĞAÇLARA ASILIYOR 

Sultanhisar Ziraat Odası Başkanı Yüksel Yılmazoğlu, Akdeniz meyve sineği çekici tuzağının nasıl kullanılacağını da anlattı. Solüsyonun yarım kiloluk pet şişelere 300’er gram konulduğunu ve şişede iki delik açılarak en az iki ağaca bir şişe düşecek şekilde ağaçlara asıldığını belirten Yılmazoğlu, “Akdeniz meyve sineği, solüsyonun kokusunu alarak şişelere giriyor ve orada hapsolarak ölüyor” dedi.

Kaynak:ZAFER SAĞLAM

Nazillili kadınlardan mini festivalÖnceki Haber

Nazillili kadınlardan mini festival

Günel, yaşlı denizci ile kahvaltıda buluştu Sonraki Haber

Günel, yaşlı denizci ile kahvaltıda bulu...

Yorum Yazın

Nazillili Vali Civelek'in acı günü
Sevim’den görevden alınan başkanlara mesajlı destek
Naz-Naz Karşıyakalı Erdoğan’ı geçemedi
Özcan ailesinin acı günü
Çerçioğlu, Çakırbeyli Pazarı'nda vatandaşlarla buluştu 
Naz Naz'dan taraftara 'kombine' çağrısı
Nazilli, Volkswagen fabrikasına talip 
Direksiyon başında kalp krizine yakalandı
BUEK yeni başarılar için yeni döneme hazır
Küçük kızdan büyük duyarlılık

Başka haber bulunmuyor!