ÖRKOOP

Süre ertelemesi servis şoförlerini rahatlattı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Süre ertelemesi servis şoförlerini rahatlattı
Türkiye'de ölümlü kazaların ardından öğrenci servislerine önleyici tedbirler alma zorunluluğu getirilirken, bu noktada 3 Eylül 2019 olarak belirlenen tarih bir yıl ertelenerek 3 Eylül 2020'ye çekildi. Sürenin bir yıl ertelenmesi, servis şoförlerini memnun etti.
AKGÜL OFSET

Türkiye Şoförler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Nazilli Şoförler Odası Başkanı Seyfi Çalışkan, Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde belirtilen değişikliklerin hayata geçirilme süresinin, 2020 yılının Eylül ayına kadar ertelendiğini belirtti. Çalışkan, “Bu ekonomik şartlarda yapılması gereken değişiklikler esnafımızı çok zorlayacaktı. Karar çok olumlu” dedi. Servis araçlarında istenen üç nokta emniyet kemeri, koltuk sensörü, her koltuğu görecek şekilde kamera sistemlerinin maliyetli olduğu gibi kısa sürede yapılmasının mümkün olmadığının raporlarla dile getirilmesinin ardından 27 Temmuz Cumartesi yayımlanan yönetmelikle okul servislerine 1 yıllık süre tanındı.

“SESİMİZE KULAK VERDİLER”

Servis araçlarından istenen şartlar açıkladıktan sonra Federasyon olarak erteleme için sürekli girişimde bulunduklarını ifade eden Çalışkan, “Türkiye Şoförler Federasyonu olarak her ay Ankara'da yaptığımız toplantılarda ‘Okul Servis Araçlarının Çalıştırılması Taşıtlarda Aranacak Şartlar’ adı altında yapılması istenen 3 maddenin, yaşanan ekonomik krizden dolayı hemen yapılamayacağını dile getirdik. Ankara’da Bakanlık düzeyinde gerekli girişimlerde bulunduk. Bunun sonucunu da gördük. Sesimize kulak verdi bakanlık ve bu kapsamda, ‘Okul servis araçlarında araç takip sistemi bulundurulacaktır. Kayıtlar en az otuz gün muhafaza edilecektir. Okul servis araçlarında her öğrenci ve çocuk için üç nokta emniyet kemeri ve gerekli koruyucu tertibat bulundurulacaktır. Okul servis araçlarında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca standartları belirlenen her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistemler bulundurulacaktır’ maddeleri bir yıl ertelendi. Bu ekonomik şartlarda yapılması gereken değişiklikler esnafımızı çok zorlayacaktı. Okullar açılıncaya kadar yapılması mümkün görünmüyordu. Karar çok olumlu” ifadelerini kullandı. 

Öte yandan sürenin uzatılmaması durumunda okul servis şoförlerinin belirtilen düzenlemeleri 3 Eylül 2019’a kadar hayata geçirmeleri gerekiyordu.

Kaynak:ZAFER SAĞLAM

Anahtar Kelimeler:
CHP’liler İstiklal Mahallesi’nde talepleri dinlediÖnceki Haber

CHP’liler İstiklal Mahallesi’nde taleple...

Nazilli Belediyesi’nden 50 işçi çıkarıldıSonraki Haber

Nazilli Belediyesi’nden 50 işçi çıkarıld...

Yorum Yazın

İlk kuru incir 250 TL’den satıldı
CHP’li Yıldız, Nazilli’den hükümete yüklendi 
Naz-Naz Buca’yı da geçti
MHP'li Keski'nden Kural’a 'çakma Ülkücü' benzetmesi
Romanlar düğünde gönüllerince eğlendi
Nazilli’de vatandaşa pazar hizmeti
Ortakçıspor kalecisinin parmağı koptu
Kuyucak ve Karacasu’da uyuşturucu operasyonu
Silahlı saldırgan 40 gün sonra yakalandı
“Ne yatırım bitiriyorlar, ne yatırım getiriyorlar”

Başka haber bulunmuyor!