“Yeni askerlik tasarısı geri çekilmeli”

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
“Yeni askerlik tasarısı geri çekilmeli”
Atatürkçü Düşünce Derneği Nazilli Şubesi, basın açıklamasıyla yeni askerlik yasa tasarısını eleştirdi. Yasa tasarısının millilikten uzak olduğu, toplumsal barış ve huzuru tehdit ettiği savunulurken, tasarının derhal geri çekilmesi istendi.  

Atatürkçü Düşünce Derneği Nazilli Şubesi, askerlik yasa tasarı hakkında basın açıklaması yaptı. ADD Nazilli Şubesi Eğitim Komisyonu Başkanı Emekli Astsubay Hasan Güner’in okuduğu basın açıklamasında, TBMM’de komisyondan geçen yasa tasarısına yönelik değerlendirmeler dile getirildi. Açıklamada siyasi iktidarın Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün; eğitim, ekonomi ve dış politikadaki millilik yaklaşımından sonra yeni askerlik yasa tasarısı ile savunma ve güvenlikte de millilikten vazgeçtiği iddia edildi. 
  “ZENGİN BEDEL ÖDEYECEK, FAKİR ASKERE GİDECEK”
  Açıklamada ADD'nin Türk ordusunun saygınlığını korumak konusunda uyarılarda bulunmayı görev saydığı vurgulanırken, “Yeni Askerlik Yasa Tasarısı, milli varlığımızı, üniter devlet yapımızı, milli güvenliğimizi, demokrasimizi ve geleceğimizi tehlikelere açık hale getirecek düzenlemeleri içermektedir. Parası olanın para vererek askere gitmemesi, zenginin bedel ödeyeceği ve fakirin asker olacağı bir sistemi getirmektedir. Böyle bir ayırım, milli birlik ve bütünlüğümüzü tehdit edecektir.Toplumsal barışı ve huzuru bozacaktır” denildi.  
  "ASKERLİK HİZMETİ KEYFİYETE BIRAKILIYOR"
  Yasa tasarısının 45. maddesinin 2. fırkasında, “Barışta, olağanüstü hal veya seferberlik hallerinde veya savaşta, askerliğini henüz yapmadan, Cumhurbaşkanınca gerekli görülen sahalarda özel olarak görevlendirilen gönüllüler, Cumhurbaşkanınca belirlenen şartlara uydukları takdirde askerlik hizmetinden muaf tutulur” ifadelerinin bulunduğuna işaret edilirken, “Konumu ne olursa olsun hiçbir demokratik ülkede hiçbir kişiye ya da makama böyle bir yetki verilemez. Milli ordumuzun köklü ve saygın yapısını kişisel keyfiyete bırakmak, milliliğin ve demokrasinin sonunu getirecektir” ifadeleri kullanıldı.  
  “TASARI DERHAL GERİ ÇEKİLMELİ”
  Basın açıklamasının son bölümünde tasarının tek kişi yönetimini güçlendiren, biat eden bir toplum yaratmayı hedeflediği savunulurken, şunlar kaydedildi: “Milli Mücadele'mizin 100. yılında, milli ordudan şahıs ordusuna geçiş olamaz. Yeni Askerlik Yasa Tasarısı derhal geri çekilmelidir. Bu tasarı, gerçek anlamda bir milli beka sorunudur. Milletvekillerimizin, Gazi Meclis’in saygınlığına ve milli ordumuzun şanına yakışacak bir davranış sergileyeceklerine inanmak istiyoruz.”  


 

Kaynak:ZAFER SAĞLAM

Anahtar Kelimeler:
Uzun Çarşı’nın kaderini Nazilli halkı belirleyecekÖnceki Haber

Uzun Çarşı’nın kaderini Nazilli halkı be...

Nazilli HEM, üniversiteli işsizlere umut oluyorSonraki Haber

Nazilli HEM, üniversiteli işsizlere umut...

Yorum Yazın

Özgen Türker özür diledi
Nazilli’de 27 bin 500 öğrencinin karne heyecanı
Nazilli’de Zeynep Dizdar coşkusu
Kayran Ortaokulu öğrencileri projelerini sergiledi
Nazilli’de liseli gençlerden alkışlanacak hareket
Nazilli’de protokol kuralları anlatıldı 
Nazilli’de kiraz bereketi 
“Faturanın Nazilli basınına kesilmesi tam bir talihsizlik”
Nazilli'de işgaliye ücretinin arttırılmasına tepki
“Nazilli Belediyespor'a sahip çıkacağız”

Başka haber bulunmuyor!