Obez’ler Covid 19’dan daha çok etkileniyor

Bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid 19) özellikle kronik ve buna bağlı yandaş hastalıkları olan bireylerde etkin olarak görülüyor. Bu hastalıklar tarafından fonksiyonu olumsuz yönde etkilenen bu bireyler evde kalmaları konusunda sürekli uyarıyorlar. Obez hastası olan bireylerin bu salgında daha dikkatli olmaları gerektiğini belirten Op. Dr. Volkan Arayıcı, Covid 19 hastalığı hakkında bilgiler verdi. Dr. Arayıcı, “COVID-19, Aralık 2019'da Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıktı ve SARS virüsü ile ilgili bir betacoronavirüs olduğu düşünülmektedir . COVID-19 enfeksiyonunun belirtileri, hiçbir bulgu olmayan hastalıktan şiddetli akut solunum yolu enfeksiyonuna kadar geniş yelpazededir. COVID-19 olan bir çok insan hiçbir belirti olmadan veya sadece hafif belirtiler ile hastalığı geçirmektedir. Covid 19 bulaşan hastaların yaklaşık % 14'ünün hastaneye yatış ve oksijen desteği gerekirken, yaklaşık % 5'inin ise yoğun bakım ünitesine yatırılıp tedavi edilmesi gerekmektedir. Yoğun bakıma yatırılan bu hasta grubunda akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS), sepsis ve septik şok ve akut böbrek hasarı ve kalp hasarı dahil olmak üzere multiorgan yetmezliği meydana gelebilir. Yaşlılık ve yandaş hastalık ölüm için risk faktörleri olarak bildirilmektedir. Şiddetli hastalık için risk faktörlerine baktığımızda şeker hastalığı ve yüksek tansiyonu ilk sıralarda görmekteyiz” dedi.

“OBEZLİKTE BİR ÇOK YANDAŞ HASTALIKTA MEVCUTTUR”


Bu salgında genç ve şiddetli obozitesi olan kişilerin yoğun bakıma daha fazla ihtiyaç duyduğunu dile getiren Arayıcı, “Obez olan bir çok bireyin beraberinde Tip 2 Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, astım, uyku apnesi, karaciğerde yağlanma gibi bir çok yandaş hastalığı mevcuttur. Kan şekerinin yüksek seyretmesi bağışıklık fonksiyonunu olumsuz yönde etkiler ve herhangi bir enfeksiyon nedeni ile ölme riskini arttırır. Bu Covid 19 içinde geçerlidir. Yoğun bakımda tedavi gören hastalara bakıldığında vücut kitle indekslerinin hastalığı hafif belirtilerle geçiren hastalara göre belirgin yüksektir. Yapılan incelemelerde genç ve şiddetli obezitesi olan kişilerin yoğun bakıma daha fazla ihtiyaç duyduğu görülmektedir.” şeklinde konuştu.

“DAHA FAZLA ÖLÜME NEDEN OLUYOR”


Obez olan kişilerin tedavilerinde de birçok zorluk mevcut olduğunun altını çizen Op. Dr. Volkan Arayıcı, “Obez hastalara özel yatak imkanı çok kısıtlıdır. Obez kişilere solunum desteği vermek daha zordur. Tomografi ve MR gibi görüntüleme yöntemlerinde ağırlık kısıtlaması vardır. Bu kısıtlama nedeniyle teşhis için gerekli tetkikler yapılamaya bilir. Obez hastaların yoğun bakım personeli tarafından taşınmasında güçlükler olabilir. Covid 19 pandemisi maalesef obez hastaları daha fazla etkilemekte ve daha fazla ölüme neden olmaktadır. Obezite savaşılması ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Obeziteden kurtulmak bir çok hastalıktan kurtulmak anlamına gelmektedir” ifadelerine yer verdi.

İMZA : ADEM ADLIM

- Nazilli Adalet Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.nazilliadalet.com/haber/4174270/obezler-covid-19dan-daha-cok-etkileniyor